DOLANDIRICILIK! WESTERNEAST COMMUNICATIONS
Thread poster: Mehmet Ali Özgündüz
Mehmet Ali Özgündüz
Mehmet Ali Özgündüz
Türkiye
Local time: 14:04
Turkish to English
+ ...
May 7, 2020

DİKKAT DOLANDIRICILIK! Westerneast Communication adını kullanan Fİlipinler kökenli bir firma, Türkçe transkripsiyon işi için önce saatlerce eğitim vesaire diye oyalayarak daha sonra Anydesk ile bilgisayar erişim istiyorlar. Firma yetkilisiyle saatlerce tartıştık. Klasik dolandırıcı söylemleri, "ben iş vermek istiyorum, siz ne yapıyorsunuz" tarzında söylemleri var. İnanmayın!

gmerveg (X)
Mine Özünlü

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
If something sounds ... May 7, 2020

Muhtemelen ProZ çok fazla sayida naif çevirmene ev sahipliği yaptigi için dolandiricilarin da uğrak yeri oluyor. Bu dolandiricilar çok çeşitli yöntemler kullanabiliyorlar. Bu yöntemlerin bazilari finansal açidan daha ciddi, bazilari ise daha düşük ekonomik boyuta sahip oluyor. Tipik bir çevirmenin bu yöntemlerin tümünü öğrenmesi olanaksız oluyor. Dolayisiyla mutlaka bu dolandiricilarin agina düsenler oluyor.

Bir iki ay önce bir firma benimle iletişime ge
... See more
Muhtemelen ProZ çok fazla sayida naif çevirmene ev sahipliği yaptigi için dolandiricilarin da uğrak yeri oluyor. Bu dolandiricilar çok çeşitli yöntemler kullanabiliyorlar. Bu yöntemlerin bazilari finansal açidan daha ciddi, bazilari ise daha düşük ekonomik boyuta sahip oluyor. Tipik bir çevirmenin bu yöntemlerin tümünü öğrenmesi olanaksız oluyor. Dolayisiyla mutlaka bu dolandiricilarin agina düsenler oluyor.

Bir iki ay önce bir firma benimle iletişime geçip çevirmen aradiklarini yazdi. Teklif bana makul geldi. Ancak, bir test çevirisi yapmam gerektiğini söylediler. Ben de kabul ettim. Test çevirisi bana ulastiginda yaklasik 3 - 4 tam sayfa olduğunu gördüm. Benim prensibim kesinlikle bir sayfadan uzun test çevirisi yapmamak. Adamlara yazip durumu anlattim. Ama bana geri dönmediler. Ben de zaten çeviriyi yapmadım. Yani ucuz atlattim.

Amerikalilarin bir sözü var: "If something sounds too good to be true, it probably is not." Veya buna benzer bir cümle. Yani bir firma size inanilmasi güç bir teklif yapiyorsa, mutlaka süphe ile yaklasin.
Collapse

Deniz CBK

Joneyd Noury Rad Davaji (X)
Joneyd Noury Rad Davaji (X)
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Teşekkür May 21, 2020

Paylaşımınız için teşekkür etmek istedim. Kendileri aracı bir firma ile benimle iletişime geçti ve 2 saatlik eğitimden geçmemi istedi. Düşününce 10 kişi toplayıp 2 saat transkript yaptırırlarsa iyi bir projeyi bitirmiş olacaklar.

Gelen mailde:"you will have 2 hours training and after that the assessment day;you have to pass at least 90% of the exam in order to proceed to the effective work." şeklinde belirtilmişti.

Sitelerine girdiğimde de zaten
... See more
Paylaşımınız için teşekkür etmek istedim. Kendileri aracı bir firma ile benimle iletişime geçti ve 2 saatlik eğitimden geçmemi istedi. Düşününce 10 kişi toplayıp 2 saat transkript yaptırırlarsa iyi bir projeyi bitirmiş olacaklar.

Gelen mailde:"you will have 2 hours training and after that the assessment day;you have to pass at least 90% of the exam in order to proceed to the effective work." şeklinde belirtilmişti.

Sitelerine girdiğimde de zaten çok şüphelenmiştim. Hiç tamamlanmamış, yeni yapılmış ve "inactive" olarak görünüyor. Belli sekmeler çalışmıyordu bile. İnternetteyse hakkında hiçbir şey bulamamıştım.

Son olarak sizin bu yazınıza denk gelince de kararımı verip başvurumun geri çekilmesini istediğimi belirttim. Gerçekten eğer bir teklif çok iyi görünüyorsa tekrar düşünmek gerekiyor.

Saygılarımla, iyi günler dilerim.
Collapse

gmerveg (X)

K.K.Unal
K.K.Unal  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Blue Board May 21, 2020

Bir Blue Board kaydı açmanızda fayda var.

Isa Umut
Isa Umut
Türkiye
English to Turkish
Durum bilgilendirmesi Jul 17, 2020

Arkadaşlar merhaba,
Ben bu şirkette uzun bir süredir çalışmaktayım ve herhangi bir dolandırıcılık söz konusu değil. Filiplenler kökenli bir şirket ve maaşları düzenli olarak yatırmakta. Eğitim verme sebepleri ise transcribe yapacak kişileri eğitmek ve bilgilendirmek. Akıllarda hiçbir soru işareti kalmasın. Güvenilir ve kaliteli bir firma kendileri.

In English;
Hello everyone;
I have seen this post and it surprised me. Some people have men
... See more
Arkadaşlar merhaba,
Ben bu şirkette uzun bir süredir çalışmaktayım ve herhangi bir dolandırıcılık söz konusu değil. Filiplenler kökenli bir şirket ve maaşları düzenli olarak yatırmakta. Eğitim verme sebepleri ise transcribe yapacak kişileri eğitmek ve bilgilendirmek. Akıllarda hiçbir soru işareti kalmasın. Güvenilir ve kaliteli bir firma kendileri.

In English;
Hello everyone;
I have seen this post and it surprised me. Some people have mentioned that this company is a scam but it is not true. I have been working for this company for a long time and nothing is scam.
The boss, supervisors are always helping and I have never had a problem.
Collapse

Faruk Atabeyli
Faruk Atabeyli  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Blueboard kaydı açıp yüksek puan verebilirsiniz. Buradan söylemek yönlendirme olarak algılana Jul 18, 2020

Isa Umut wrote:

Arkadaşlar merhaba,

In English;
Hello everyone;
I have seen this post and it surprised me. Some people have mentioned that this company is a scam but it is not true. I have been working for this company for a long time and nothing is scam.
The boss, supervisors are always helping and I have never had a problem.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

DOLANDIRICILIK! WESTERNEAST COMMUNICATIONS

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »