Nazivi rijeka i potoka
Thread poster: Violeta Farrell
Violeta Farrell
Violeta Farrell
United Kingdom
Local time: 08:58
English to Serbian
+ ...
May 24, 2022

Kako prevodite nazive rijeka i potoka kad je ta riječ sastavni dio imena, npr. Crna Rijeka ili Rebrovački Potok?

 
Slobodan Kozarčić
Slobodan Kozarčić  Identity Verified
Serbia
Local time: 09:58
Member (2016)
English to Serbian
+ ...
Када сам преводио на српски May 24, 2022

књигу Џона Рида Рат на Источном фронту, у делу о Србији наишао сам на име места Rich Village. Признајем да нисам одмах схватио о ком је селу реч, мислио сам да је више опис села него име. Испоставило се да је у питању Богатић.

Мој је предлог да се остави име у оригиналу
... See more
књигу Џона Рида Рат на Источном фронту, у делу о Србији наишао сам на име места Rich Village. Признајем да нисам одмах схватио о ком је селу реч, мислио сам да је више опис села него име. Испоставило се да је у питању Богатић.

Мој је предлог да се остави име у оригиналу а да се у загради напише превод. Ово не важи ако су у питању филмови, а ја сам их на стотине превео, јер је у преводима важно свако словно место па нема места „разбацивању”. Ако је у питању неки научни рад, обавезно је оставити у оригиналу.

У поменутом књизи, било је речи на многим језицима, осим енгл. и српског. Ја сам их остављао у оригиналу, а у подбелешци звездицом сам означавао превод.
Collapse


 
Violeta Farrell
Violeta Farrell
United Kingdom
Local time: 08:58
English to Serbian
+ ...
TOPIC STARTER
Slažem se May 24, 2022

Slobodane,

Slažem se da treba nazive ostaviti u originalu. Baš ste me nasmijali sa slučajem Bogatić.

Ja sam više mislila na riječ potok kada je ona sastavni dio imena na našem jeziku. Prevodim jedan naučni rad i stalno se pominje Rebrovački potok. Ne znam da li je najbolje da ostavim riječ potok kako jeste (Rebrovački Potok) ili da prevedem sa Rebrovački Brook.


 
Dejan Škrebić
Dejan Škrebić  Identity Verified
Bosnia and Herzegovina
Local time: 09:58
English to Serbian
+ ...
SITE LOCALIZER
превести Jun 1, 2022

Мислим да је добра аналогија размислити шта бисте урадили са називима „планина“ (Стара планина, Сува планина, Вучја планина...) или „улица“ у текстовима који нису адреса (Карађорђева улица, Савска улица, Динарска улица...)

Ја бих превео, као Stara mountain, Suva mountain, Vučja mountain,... Rebrovački brook, Crna river...


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Nazivi rijeka i potoka


Translation news in Serbia





Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »