Şirkette çalışan çevirmen ücreti
Автор темы: Arzu79
Arzu79
Arzu79
Турция
Local time: 02:06
арабский => английский
+ ...
Dec 7, 2009

Merhabalar,

Sizce bir şirkette full time çalışan, genellikle teknik olmak üzere, hertürlü dökümanın çevirisini yapan (yazılı olarak) bir çevirmenin aylık ücreti ne kadar olmalıdır? Gerektiğinde evde de ceviri yapması ve yılda bır kez gelen musterılere sozlu cevırı,15 gun kadar buna dahil.Yanı sözlü cevırı fazla degil. Mesai saatleri dısında da ekstra ücret verilmiyor. Sigorta ve normal çalışan hakları var.

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Турция
турецкий => английский
+ ...
No pain no gain Dec 7, 2009

Arnold Schwarzanegger'in "No pain no gain" lafı aklıma geldi acizane fikrim ve hayat tecrübeme göre emeğe dayalı her işte belli bir yere gelmek asgari 3 sene iyi standart yakalamak bunun da üzerinde gerçekleşmekte. Yani tırnakla kazıyarak. İyi şanslar

Arzu79
Arzu79
Турция
арабский => английский
+ ...
Автор темы
Teşekkürler Dec 8, 2009

İbrahim Tutuncuoglu wrote:

Arnold Schwarzanegger'in "No pain no gain" lafı aklıma geldi acizane fikrim ve hayat tecrübeme göre emeğe dayalı her işte belli bir yere gelmek asgari 3 sene iyi standart yakalamak bunun da üzerinde gerçekleşmekte. Yani tırnakla kazıyarak. İyi şanslar

Ben 2003 yılından beri yeminli tercümanım. Arapça ve İngilizce. Çapraz çeviri de yapıyorum. Şirkette çalışan başka çevirmenler ne kadar ücret alıyor veya almalı şu zaman için, onu merak ediyorum. İş değiştirmeyi düşünüyorum.

Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk  Identity Verified
Турция
французский => турецкий
+ ...
iki sene once Dec 8, 2009

İki sene önce bu konuda araştırma yaptım. En yüksek fiyatı Taksim'de bir işyeri veriyordu. İngilizce ve Fransızca dillerinde çeviri yapan için Net 1200 TL + SSK + Yemek.
En düşük ücreti ise Kadıköy'de bir işyeri veriyordu yine ingilizce ve fransızca dillerinde çeviri yapan için Net 800 TL + SSK + Yemek.

Şimdi yıllık maaşın 10 % arttığını farzetsek günümüzde bu ücretler şu şekilde olmalı:
Taksim'deki işyeri Net 1450 TL + SSK + Yeme
... See more
İki sene önce bu konuda araştırma yaptım. En yüksek fiyatı Taksim'de bir işyeri veriyordu. İngilizce ve Fransızca dillerinde çeviri yapan için Net 1200 TL + SSK + Yemek.
En düşük ücreti ise Kadıköy'de bir işyeri veriyordu yine ingilizce ve fransızca dillerinde çeviri yapan için Net 800 TL + SSK + Yemek.

Şimdi yıllık maaşın 10 % arttığını farzetsek günümüzde bu ücretler şu şekilde olmalı:
Taksim'deki işyeri Net 1450 TL + SSK + Yemek.
Kadıköy'deki işyeri Net 970 TL + SSK + Yemek.

Biz buna düz hesap en iyi ücret 1500 TL diyelim en düşük ise 1000 TL diyelim. Kararı siz verin
Collapse

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Турция
турецкий => английский
+ ...
Fiyat skalası Dec 8, 2009

Böyle bir yargıda bulunmak hatalı olur. Yakın bir arkadaşım birkaç ay önce aylık 3.000 TL net maaş + sosyal haklar + yemek + yol vs şeklinde teklif aldı ve kabul etmedi. Daha yüksek maaşlara çalışan ve daha çok kazanan çevirmenler de tanıyorum. (Örneğin, 3-4 dilden ve çapraz çeviri yapabilen 30 üstü yıl tecrübeli dostlar). Bunun yanında, pek çevirmen olmadığı halde parasız kaldığı için

Arzu79
Arzu79
Турция
арабский => английский
+ ...
Автор темы
Ortalama Dec 9, 2009

3000 ve üstü çok iyi gerçekten. Bu kadar alamadığımı söylemeliyim. Rusça öğreniyorum ayrıca, o konuda henüz çevirmenlik düzeyinde değilim fakat basit dökümanları çevirebilirim. Şirketimde ağırlıklı olarak teknik çeviri yapıyorum, ek olarak hukuki metinler, anlaşmalar, pasaportlarda var. Bir ayda yaptığım çevirileri hesaplasam, maaşımı katlayabiliyor. Ayrıca açık ofis ortamındayım. Çevirilerimi daha rahat yapabileceğim , daha huzurlu bir işe denk gelirs... See more
3000 ve üstü çok iyi gerçekten. Bu kadar alamadığımı söylemeliyim. Rusça öğreniyorum ayrıca, o konuda henüz çevirmenlik düzeyinde değilim fakat basit dökümanları çevirebilirim. Şirketimde ağırlıklı olarak teknik çeviri yapıyorum, ek olarak hukuki metinler, anlaşmalar, pasaportlarda var. Bir ayda yaptığım çevirileri hesaplasam, maaşımı katlayabiliyor. Ayrıca açık ofis ortamındayım. Çevirilerimi daha rahat yapabileceğim , daha huzurlu bir işe denk gelirsem değiştirebilirim.

[Edited at 2009-12-09 14:30 GMT]

[Edited at 2009-12-09 14:32 GMT]
Collapse

Турция
турецкий => английский
+ ...
çekingenlik Dec 9, 2009

Arzu79 wrote:

3000 ve üstü çok iyi gerçekten. Bu kadar alamadığımı söylemeliyim. Rusça öğreniyorum ayrıca, o konuda henüz çevirmenlik düzeyinde değilim fakat basit dökümanları çevirebilirim. Şirketimde ağırlıklı olarak teknik çeviri yapıyorum, ek olarak hukuki metinler, anlaşmalar, pasaportlarda var. Bir ayda yaptığım çevirileri hesaplasam, maaşımı katlayabiliyor. Ayrıca açık ofis ortamındayım. Çevirilerimi daha rahat yapabileceğim , daha huzurlu bir işe denk gelirsem değiştirebilirim.

[Edited at 2009-12-09 14:30 GMT]

[Edited at 2009-12-09 14:32 GMT]

Neticede insanların burada cevap yazma hususunda çekingen davranmaları birçok sebepten dolayı çok doğal çünkü tercüme bürosu sahipleri de burayı izliyor. bundan önceki forumlarda da geçtiği gibi garsonluktan gelme çeviri bürosu sahibi belki de lisan bilenlerden fazladır. herhangi bir noter katibini kafalayıp 40 lisan biliyorum diye zabıt da alabilirsin. Mafya babalarının limuzinde savcıları otobüste gezdikleri bir ülkede neyin standardından bahsedeceğiz aslında bilemiyorum. Ama yine de emek bir gün mutlaka değerlenir ve taşlar yerine oturur diye düşünüyorum o bakımdan terlemekten bıkmadan devam etmekte fayda var.

Serkan Doğan
Турция
турецкий => английский
+ ...
İfrat ve tefrit Dec 10, 2009

İbrahim Bey, bence bu şekilde büro sahiplerini küçümsemek de yanlış olur. Zira, büro işletmeyi gerektiren yetenek kendi başına bir meziyettir. Meslek hayatım boyuna çok kaliteli çevirmen arkadaşların heveslenip büro kurduktan sonra battığına şahit oldum. Bizim yaptığımız işin sadece bir tarafı, diğer tarafı da düzenleyip kotaracak bir müessese olmaksızın çark dönmez. Ayrıca, hiçbir büro sahibi bir çevirmene bir ücret dayatıp çalışmaya zorluyor değil ... See more
İbrahim Bey, bence bu şekilde büro sahiplerini küçümsemek de yanlış olur. Zira, büro işletmeyi gerektiren yetenek kendi başına bir meziyettir. Meslek hayatım boyuna çok kaliteli çevirmen arkadaşların heveslenip büro kurduktan sonra battığına şahit oldum. Bizim yaptığımız işin sadece bir tarafı, diğer tarafı da düzenleyip kotaracak bir müessese olmaksızın çark dönmez. Ayrıca, hiçbir büro sahibi bir çevirmene bir ücret dayatıp çalışmaya zorluyor değil ki. "5 sene tecrübeliyim, günde en fazla 10-15 sayfa ve ancak şu şu alanlarda çeviri yapabilirim" diyen bir çevirmen ile "25 sene tecrübeliyim, günde rahat 50 sayfa çevirir ve her alanda çeviri yapabilirim" diyen çevirmene aynı maaşın verilmesi zaten beklenmemelidir. Hepimiz bordrolar çeviriyoruz, yeteneği, alanı, eğitimi ve deneyimine göre 2000 TL maaş alan mühendis de var, 12000 TL maaş alan mühendis de var.. Çevirmen aldığı teklifi kendi hayat standardı ve özel şartları ile mukayese ederek bir karar verir ve bu kararı kendisini bağlar. Vurgulamak isterim, her ne kadar uzaktan basit görünse bile, işletmecilik doğal bir kabiliyet gerektirir. Çevirmenler temelinde işçidir, emekçidir; yapıları işletmeciliğe ve tüccarlığa tümüyle uygun değildir. Evet garsonluktan (aslında abartmamak lazım, ofisboylukta diyelim bari, daha hakça ve gerçekçi olsun) gelen büro sahipleri var. Ama üniversite mezunu olmayan veya dilbilimi veya ilişkili bölümlerden mezun olmamış bulunan çevirmenler de var. O zaman buna ne diyeceğiz ve kimin nasıl eleştirmesine müsaade edeceğiz. Bunun yanında, caddelerde büro büro dolaşıp "abi, Harvard şu bu mezunuyum, şu kadar yıl ABD'de, Londra'da yaşadım, çeviri yaparım abi, ne fiyata olsun yaparım" diyen sayısız insan var. Yani kendi içimizdeki okumuş etmiş kesim bile çevirmenliğin bir meslek olduğunu idrak edemezken (ki ben şu noktada bu hususta tamamen umudu kesmiş durumdayım), toplumun diğer kesimlerinden bunu beklemek ve büro sahiplerinden bizlerin emeğini yeterince takdir etmelerini ümit etmek, haksızlık olur, en azından hayalci bir yaklaşımdır. Bir orta nokta bulunmalı. Eğer varsa..Collapse

Arzu79
Arzu79
Турция
арабский => английский
+ ...
Автор темы
Şirket Dec 10, 2009

Tercüme büroları sigorta ve yolu genelde karşılamıyor, sabit maaş olmayabiliyor. Büro değilde, şirket bünyesinde çalışmayı düşünürüm. Bürolara freelance çalışmak daha uygun.

Турция
турецкий => английский
+ ...
gel de yazma Dec 10, 2009

Arzu79 wrote:

Tercüme büroları sigorta ve yolu genelde karşılamıyor, sabit maaş olmayabiliyor. Büro değilde, şirket bünyesinde çalışmayı düşünürüm. Bürolara freelance çalışmak aha uygun.

Kıymetli meslektaşım,

1 saat Sigortasız adam çalıştırmanın cezası 3.000 TL 2 sene böyle adam çalıştıran bir büronun cezası gecikme zammı faiz vs ile 150-200.000 TL'yi bulur ama ülkede denetim olmayınca "Tercüme büroları sigorta ve yolu genelde karşılamıyor" gibi cümleler de mecburen kullanılmakta.

Neyse mevzu derin, hava da zaten serin.

Müsadenizle

Serkan Doğan
Турция
турецкий => английский
+ ...
İbrahim Bey Dec 10, 2009

Hocam, gel istersen biz fıkra konusuna geri dönelim. Üretelim, türetelim, uyduralım, yazalım. Şu serin havada bu derin, bayat, bol tekrarlı ve sıkıcı konulara ara verelim. Büroların da tercümanların da canı sağolsun..

Турция
турецкий => английский
+ ...
bana da öyle geliyor Dec 10, 2009

Serkan Doğan wrote:

Hocam, gel istersen biz fıkra konusuna geri dönelim. Üretelim, türetelim, uyduralım, yazalım. Şu serin havada bu derin, bayat, bol tekrarlı ve sıkıcı konulara ara verelim. Büroların da tercümanların da canı sağolsun..

bana da öyle geliyor. fıkra konusunda ise hava zaten soğuk bir de ben espri yapıp milleti hepten dondurmayayım diyorum.
herkesin klavye ve mousuna kuvvet.

Arzu79
Arzu79
Турция
арабский => английский
+ ...
Автор темы
Tercih meselesi Dec 11, 2009

İbrahim Tutuncuoglu wrote:

Arzu79 wrote:

Tercüme büroları sigorta ve yolu genelde karşılamıyor, sabit maaş olmayabiliyor. Büro değilde, şirket bünyesinde çalışmayı düşünürüm. Bürolara freelance çalışmak aha uygun.

Kıymetli meslektaşım,

1 saat Sigortasız adam çalıştırmanın cezası 3.000 TL 2 sene böyle adam çalıştıran bir büronun cezası gecikme zammı faiz vs ile 150-200.000 TL'yi bulur ama ülkede denetim olmayınca "Tercüme büroları sigorta ve yolu genelde karşılamıyor" gibi cümleler de mecburen kullanılmakta.

Neyse mevzu derin, hava da zaten serin.

Müsadenizle

Bu benim tercihim Yani her zaman şirket bünyesinde çalıştım. Dış ticaret alanında da çalıştığımdan, hep sigortam vardı. Benim sorum tercüme bürosu için değil, tercüman ihityacı olan şirketler için, inşaat şirketleri, fabrikalar vb.. Bu yüzden tercüme büroları konusunda tepki vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Bürolarda da iş geldiği zaman belki şirkette bir ayda aldığınızdan fazlasını kazanırsınız ama bunun garantisi veya sürekliliği olmuyor.

Arzu79
Arzu79
Турция
арабский => английский
+ ...
Автор темы
Tavsiyelerinizi bekliyorum.. Dec 25, 2009

[quote]Serkan Doğan wrote:

Böyle bir yargıda bulunmak hatalı olur. Yakın bir arkadaşım birkaç ay önce aylık 3.000 TL net maaş + sosyal haklar + yemek + yol vs şeklinde teklif aldı ve kabul etmedi. Daha yüksek maaşlara çalışan ve daha çok kazanan çevirmenler de tanıyorum. (Örneğin, 3-4 dilden ve çapraz çeviri yapabilen 30 üstü yıl tecrübeli dostlar). Bunun yanında, pek çevirmen olmadığı halde parasız kaldığı için

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Şirkette çalışan çevirmen ücreti

Translation news in Турция

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »