Düzeltme Aracı (correction tool)
Thread poster: Haluk Erkan
Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 05:58
German to Turkish
+ ...
Sep 4, 2010

merhaba arkadaşlar,
almanca ve türkçe için kullanabileceğim "free download" bir düzeltme aracı biliyor musunuz? ilginize teşekkürler

silifke63 (X)
silifke63 (X)
Turkish to English
+ ...
Microsoft Office Sep 4, 2010

Microsoft pack komple sürüm (lisanslı), aslında Microsoft içerisinde excel, word vb. son derece iyi çalışan bir "utility". Ancak genelde lisans ücreti nedeniyle pek verilmiyor, çoğumuzun kullandığı Office setlerinde bu tür özellikler maalesef "parasızlık" nedeniyle yok. Dışarıdan yama şeklinde indirilenler ise pek iyi sonuç vermiyor.
Demokrasilerde çare tükenmez mantığından hareketle, ABB finerea
... See more
Microsoft pack komple sürüm (lisanslı), aslında Microsoft içerisinde excel, word vb. son derece iyi çalışan bir "utility". Ancak genelde lisans ücreti nedeniyle pek verilmiyor, çoğumuzun kullandığı Office setlerinde bu tür özellikler maalesef "parasızlık" nedeniyle yok. Dışarıdan yama şeklinde indirilenler ise pek iyi sonuç vermiyor.
Demokrasilerde çare tükenmez mantığından hareketle, ABB finereader programını (veya benzerlerini) kullanabilirsiniz. Bunun için bir PDF writer programınız varsa, örneğin word ile hazırlanmış bir dosyayı PDF formatına çevirterek ABB finereader ile okutarak tekrar worde aktardığınızda otomatikman hedef dilin yazım denetlemesini yapar. Karmaşık gibi görünse de alışınca -sistem de hızlı ise- pek fazla zaman almayan ve iyi sonuç veren bir çözüm.
Bir alaylı olarak "ücretsiz" ve şu anda bayağı işe yaradığını gördüğüm bir yol.
Diğer arkadaşlarımızın da mutlaka daha "profesyonel" çözüm önerileri olacaktır.
Kolay gelsin.
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
DA Sep 4, 2010

Düzeltme araci nedir?

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
proofreading correction tool Sep 4, 2010

düzeltme redaksiyonu yaparken, diğer çevirmen arkadaşların ya da başkasının yazmış olduğu bir metin üzerinde kırmızı çizgilerle word dosyalarında düzeltme yapmaya yarayan bir araca (tool) ihtiyacım vardı

ancak silifke'nin önerdiği yöntem dil bilgisi ve yazım hataları için uygulanabilir sanırım, teşekkür ederim. şu an kullandığım word, türkçe dil bilgisi ve yazım hatalarını göste
... See more
düzeltme redaksiyonu yaparken, diğer çevirmen arkadaşların ya da başkasının yazmış olduğu bir metin üzerinde kırmızı çizgilerle word dosyalarında düzeltme yapmaya yarayan bir araca (tool) ihtiyacım vardı

ancak silifke'nin önerdiği yöntem dil bilgisi ve yazım hataları için uygulanabilir sanırım, teşekkür ederim. şu an kullandığım word, türkçe dil bilgisi ve yazım hatalarını gösteriyor, almanca için StarOffice'den faydalanıyorum.

evet, yukarda daha net anlatmaya çalıştığım bir araç (tool) bilen bir arkadaş varsa lütfen bildirsin, teşekkürler...

[Bearbeitet am 2010-09-04 16:36 GMT]
Collapse

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Track Changes Sep 5, 2010

İşinizin ayrıntısını bilemem tabii ama MS Office'in Araçlar menüsünde "Değişiklikleri İzle" işlevi (İngilizcesi: Tools menüsü > Track Changes) bu isteğinizi karşılar gibi geliyor.
Star Office veya kardeşi OpenOffice'te de kesinlikle vardır. Başka bir harici programa ihtiyacınız olmayabilir.

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
evet... Sep 5, 2010

...aradığım buydu. ŞADAN arkadaşa yardımı için teşekkürler.

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
track changes Sep 5, 2010

Şadan beye katılıyorum. Word'ün track changes özelliği istediğiniz tüm özelliklere sahip.

Dagdelen
Dagdelen  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Düzeltme Sep 5, 2010

Merhabalar,
Düzeltme aracından kasıt "yazı ve dilbilgisi denetleme" (according to MS-Törkiş) ise, ben de bu amaçla kullandıklarımı yazayım dedim:
silifke63 için: ABBY FineReader 9.0 harika bir program, içinde düzeltme aracı da var, ama ikincil amaç olarak düşünülmüş, asıl amaç OCR dosyalarını (resimleri, image files...) word ya da benzerine dönüştürüp (örneğin bir cat tool ile) üzerinde çalışmak.
Ben şahsen Accross daki ve de daha sonra Wor
... See more
Merhabalar,
Düzeltme aracından kasıt "yazı ve dilbilgisi denetleme" (according to MS-Törkiş) ise, ben de bu amaçla kullandıklarımı yazayım dedim:
silifke63 için: ABBY FineReader 9.0 harika bir program, içinde düzeltme aracı da var, ama ikincil amaç olarak düşünülmüş, asıl amaç OCR dosyalarını (resimleri, image files...) word ya da benzerine dönüştürüp (örneğin bir cat tool ile) üzerinde çalışmak.
Ben şahsen Accross daki ve de daha sonra Word'deki "yazı ve dilbilgisi denetleme" bazen de "tracking changes" den yararlanıyorum. Sıra: Abby FineReader (eğer OCR dosyası ise)-> Accross->Word->yazıcı+kurşun kalem!
Daha iyisini bilen varsa lütfen bizimle paylaşsın
Collapse

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
teşekkür Sep 5, 2010

ilgilenen tüm arkadaşara teşekkürler

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Düzeltme Aracı (correction tool)

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »