Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >
Blue Board & Türkiye'deki çeviri işverenlerini kapsayacak benzer bir veri tabanı projesi
Thread poster: Özden Arıkan
Nazim Aziz Gokdemir
Nazim Aziz Gokdemir  Identity Verified
Local time: 17:31
English to Turkish
+ ...
Ping pong Jun 27, 2005

Ping olayının farkındayım. Her post için Ping on/off seçeneği var. Sorun bunun default modunu on'dan off'a getirmekte. WordPress arayüzünün her özelliği değiştirilebildiği için bunu da değiştirebiliriz sanırım. Bulamazsam WordPress forumunda sorarım. Bunu baştan kapatmak en iyisi, çünkü her katılımcıya "mesaj atarken pings off düğmesini tıkla" demek mutlaka fire verdirir. Robots.txt'den de haberdarım; şimdiye kadar ihtiyacım olmadı ama bildiğim kadarıyla aram... See more
Ping olayının farkındayım. Her post için Ping on/off seçeneği var. Sorun bunun default modunu on'dan off'a getirmekte. WordPress arayüzünün her özelliği değiştirilebildiği için bunu da değiştirebiliriz sanırım. Bulamazsam WordPress forumunda sorarım. Bunu baştan kapatmak en iyisi, çünkü her katılımcıya "mesaj atarken pings off düğmesini tıkla" demek mutlaka fire verdirir. Robots.txt'den de haberdarım; şimdiye kadar ihtiyacım olmadı ama bildiğim kadarıyla arama motorları bu konuda zorluk çıkarmıyor, siteyi es geçiyorlar.

Asıl sorum şu: Sitedeki bütün mesajlar ancak parola verilmiş kimseler tarafından okunabilecekse o zaman zaten arama motorlarına kapalı olmayacak mı? Büro sahiplerinin de siteye uğrasalar bile içeriği görememeleri lazım.

Şimdiye kadar WordPress'te password seçeneğini kullanmadım, ama her postta "Make this post accessible by password only" seçeneği var. Yine aynı şekilde bu parola modunun her zaman seçili olmasını sağlamayı öğrenmek gerekecek. Göreceğiz bakalım.

Tabii baştan ben de öyle düşündüm ama bu parola meselesi de elzem mi onu da konuşmak gerek. Üyeliğin mutlaka öyle olması gerektiğini düşünüyorum, ama atılan mesajları üye olmayanlardan saklamaya gerek var mı hakikaten? Bürolardan mı korkuyoruz yoksa işin içine başka şeyler de mi giriyor? Henüz Türkiye'deki bürolarla çalışmadığımdan kestiremiyorum pek. Bu arada, test başarılı olur da gerçek bir veritabanını kurmaya başlarsak Türkiye'de çalışan birisi işin stratejik yönetimine eğilecek, değil mi?
Collapse

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
İlk deneme Jun 28, 2005

Arkadaşlar,

http://www.gokdemir.com/keloglan/ adresine ilk denemeyi koydum. Sayfanın kod adının anlamı üzerinde çok fazla kafa yormayın (var tabii anlamı, ama asıl özelliği Türkçe karakterler kullanması; sorun var mı yok mu görmek istedim). Yazılımı kurmak ve düzmece birkaç mesaj yazmak, bazı menü seçeneklerini Türkçeleştirmek vb. bir saatimi aldı, yani zor olma
... See more
Arkadaşlar,

http://www.gokdemir.com/keloglan/ adresine ilk denemeyi koydum. Sayfanın kod adının anlamı üzerinde çok fazla kafa yormayın (var tabii anlamı, ama asıl özelliği Türkçe karakterler kullanması; sorun var mı yok mu görmek istedim). Yazılımı kurmak ve düzmece birkaç mesaj yazmak, bazı menü seçeneklerini Türkçeleştirmek vb. bir saatimi aldı, yani zor olmadı. Fakat ben de WordPress (ve belki genelde weblog) platformunun istediğimiz şeye uygun olmayabileceğini düşünmeye başladım. Deneme-yanılma yönteminin iyi bir tarafı bu.

En önemli sorun, parola sisteminin istediğim gibi çalışmaması. Bir kere her mesaj atanın, her mesajda parola seçeneğini işaretleyip buraya parolayı yazması lazım. Yani forumun görüntülenmesini parolaya bağlamak yerine her mesajı ayrı ayrı parolandırma yoluna gitmişler. Bir kere herkes her zaman parola yazmayı hatırlamaz. Ayrıca ileride değiştirmek gerekse (parola bir yere sızdı diyelim), yönetenlerin girip bütün postları değiştirmesi gerekecek. Üstelik her mesajaparola, yazan tarafından atandığı için arada yanlış yazmalar olabilir. Diyelim ki 20 üye tüm postlar için bilinen sabit parolayı girecek, yazan yanlış yazdığı için mesaj okunamayacak. Hadi bakalım, yazana "Ne yazdın? Göremiyoruz" mesajları. Yani olacak şey değil. Ayrıca mesajın kendisi görünmüyor ama başlığı görünüyor. Yani iyi bir çözüm değil.

Ama forumun içeriği görünsün, ziyanı yok, ancak kayıtlı kişiler mesaj atabilsin derseniz, orası sorunsuz çalışıyor. Şu anda sitede gezinebilirsiniz, ama ben ve Maximus (Fil Hamdi) dışında kimse yazamaz. Fil Hamdi'yi bakalım ikinci kullanıcı nasıl oluyor diye yarattım, Aziz Nesin'in bulutlarda kulakları çınlasın.

Başka bir sorun, arayüzün alıştığınız forumlar gibi çalışmaması. Mesela bir mesaj yazdığınızda pano sayfasına dönecek yerde karşınızda yine mesaj yazma penceresini buluyorsunuz. Üstte "View Site" linkini tıklamak gerekiyor. Bir de, normal forumlarda mesaj yazarken doğru kategoride olursunuz zaten, burada kategori seçmeyi hatırlamak gerekiyor (hatırlamazsanız mesaj "Genel" başlığı altına konuyor, sonra birisinin iki tıkla doğru yere aktarması gerekiyor). Böyle bir takım pürüzler olabilir. Bunların hepsinin çözümü olabilir, olmayabilir. Kullanıcılar arayüzü fazla teknik bulabilirler, veya (henüz yazılmamış) kısa bir açıklamayı okuyunca rahatlıkla kavrayabilirler, bilemiyorum. Ben saydım, login dahil, toplam 3 adım gerekiyor. Bir kere login yaptıktan sonra bilgisayarda "kurabiyeler" açıksa adım sayısı bire düşüyor.

Özden, ilk gönüllü sen olmuştun, istersen sana bir kimlik ve parola yollayayım, biraz gezin, izlenimlerini yaz. Sonra diğerleri de buyurabilir.

Sonuçta, ilk önerim olan bulletin board formatı çok daha uygun olabilir, ama onu kuracak ekspertizim yok. Bu blog formatı oldukça kolaya benziyor, ve ilk aşamada işe yarayabilir, içeriğin herkese açık olması sorun olarak görülmezse.

Şimdilik bu kadar. PHP'ci arkadaşlar, sizden de örnek bekleriz.

Aziz
Collapse

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 23:31
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Gönder hocam parolayı, Jun 28, 2005

hazır Washington'a yakınsın, bi de Pentagon'dan kriptoloji uzmanı gönder... de şu yukarıdaki mesajını okuyayım

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
Tamamdır Jun 29, 2005

Xola wrote:

hazır Washington'a yakınsın, bi de Pentagon'dan kriptoloji uzmanı gönder... de şu yukarıdaki mesajını okuyayım

Pekiii. Parolayı ve giriş talimatını yolladım. Ayrıca bütün siteyi ancak parolayla erişilir hale getirmenin birkaç yolunu öğrendim, ama bunlardan ilkini denedim, siteyi bozdu; bu nedenle şimdilik bir kenara bırakıyorum. Aama anlaşılan bir yolu bulunabilecek.

Geriye bir tek kullanıcı faktörü kalıyor. Ben WordPress'in 5-10 dakikalık bir bocalamadan sonra kullanana çok kolay geleceğini, mesela Proz.com'u tamamiyle çözmekten çok daha basit olduğunu düşünüyorum. Bakalım Xola da aynı görüşe varacak mı?

Çarşamba'dan itibaren diğer arkadaşlar da parola ve kullanıcı adı istemek üzere bana yazabilirler.

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
Forumu ancak kayıtlı üyelerin görebileceği hale getirmek Jun 29, 2005

Parola yazılımının yanlış versiyonunu yüklemişim, o yüzden siteyi bozmuş. Doğru versiyonu aldım fakat bir hafta kadar yüklemeyeceğim.

Forum herkese açıkken istediğiniz gibi gezinin. Kayıt olmak isteyen arkadaşları de bekleriz. Fil Hamdi bile beceriyorsa Prozcular haydi haydi becerir bu işi.

turengfr
turengfr  Identity Verified
Local time: 00:31
English to Turkish
+ ...
"Bir veritabanı oluşturma denemesi (nin platform denemesi)" Jun 30, 2005

Kimse siteye göz atmadı mı? Siteyle ilgili yorum göremedim. Ben az önce girdim baktım, çok hoşuma gitti. Teknik konulardan hiç anlamam ama bence çok güzel olmuş. Eline sağlık Aziz. Hoş, Keloğlan diye arama yaptım, aradığımı bulamadım ama olsun

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ben göz de attım, mesaj da Jun 30, 2005

turengfr soruyor:

Kimse siteye göz atmadı mı? Siteyle ilgili yorum göremedim. Ben az önce girdim baktım, çok hoşuma gitti. Teknik konulardan hiç anlamam ama bence çok güzel olmuş. Eline sağlık Aziz. Hoş, Keloğlan diye arama yaptım, aradığımı bulamadım ama olsun

Ama birtakım hatalar yapmışım, bir de Keloğlan'ın kendi batıni aksaklıkları varmış, onlar şeyi şey etmiş. [Konuya pek vâkıf olamadığım çok belli oluyor mu?] Şimdi Aziz bana düzeltmeler yolladı, onlarla tekrar deniycem.

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
Keloğlan nerede? Jun 30, 2005

Evet, anlaşılan Keloğlan sitenin adı olmasına rağmen arama sadece atılan mesajların metnini tarıyor. Mesela "ziyadesiyle" diye bir arama yaparsanız Xola'nın attığı mesajı göreceksiniz. Gerek böyle aramayla bulunan, gerekse "Blue Board araması yaparak" yaratılan sayfalarda (mesela Mükemmelus Yayınları ile ilgili şimdiye kadar girilmiş bütün mesajlar sayfasında) önünüze mesajların birer özeti geliy... See more
Evet, anlaşılan Keloğlan sitenin adı olmasına rağmen arama sadece atılan mesajların metnini tarıyor. Mesela "ziyadesiyle" diye bir arama yaparsanız Xola'nın attığı mesajı göreceksiniz. Gerek böyle aramayla bulunan, gerekse "Blue Board araması yaparak" yaratılan sayfalarda (mesela Mükemmelus Yayınları ile ilgili şimdiye kadar girilmiş bütün mesajlar sayfasında) önünüze mesajların birer özeti geliyor.

Şu an özet olduğu anlaşılmıyor çünkü mesajlar çok kısa. Ama mesela Xola'nın pek sevgili ikonu, ve hatta mesajı kimin attığı bu özette görünmüyor. Mesajın tamamını görmek için mesajın başlığını tıklamak gerekiyor.

Ana sayfaya dönmek için de tepedeki Keloğlan yazısını tıklamak gerekiyor. Galiba bu da pek bariz bişi değil.

Bunlar WordPress'in kıllıkları. Ama yine de bize uyup uymayacağını görmek için denemek gerekiyor. Şimdiye kadar kimseden denemek için parola talebi gelmedi. (Burada tatile girmek üzere olduğumuzdan 7 temmuza kadar talep gelirse de görmeyebilirim.)

Şimdiye kadar BlueBoard kaydı girilen işverenler şöyle:
Beyaz Saray
İkbençikilengo
Ve tabii Mükemmelus

Belki Boğaz'ın serinliğinde bunu da konuşursunuz arkadaşlar...
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Keloğlan Jun 30, 2005

Aziz, yukarıdaki mesajını okuyunca uyandım. Ben galiba mesajımın tamamını -yani Mükemmelus'la ilgili olanı- başlık alanına yazmışım. Message body alanını boş bırakmışım. Öyle mi? Yukarıdaki Keloğlan:Yârü Ağyar yazısının tıklanabilitesi olduğunu bile fark etmemiştim, şimdi sen söyleyince denedim.

Bu arada her mesajın altındaki Comments Off ibaresi benim kafamı karıştırıyor. Yani Comment edemeyecek miyiz demek? Tıklanmıyor da üstüne, han
... See more
Aziz, yukarıdaki mesajını okuyunca uyandım. Ben galiba mesajımın tamamını -yani Mükemmelus'la ilgili olanı- başlık alanına yazmışım. Message body alanını boş bırakmışım. Öyle mi? Yukarıdaki Keloğlan:Yârü Ağyar yazısının tıklanabilitesi olduğunu bile fark etmemiştim, şimdi sen söyleyince denedim.

Bu arada her mesajın altındaki Comments Off ibaresi benim kafamı karıştırıyor. Yani Comment edemeyecek miyiz demek? Tıklanmıyor da üstüne, hani Comment'leri off yapma linki de değil.

Bir de, bilmiyorum pek isabetli olur mu ve asıl önemlisi şu andaki sitenin sahibi -NAG- izin verir mi, ama... bu grubun adı Keloğlan olsun mu? Hehhe, yok valla ciddiyim, hani Keloğlan hem sempatik şahsiyettir, hem alavere dalavereden uzak, saf ama doğrucu ve icabında lafı gediğine fena oturtan bir karakterdir... yok, belki de saçma ve hatta yanlış bir düşünceydi. Neyse.

[Edited at 2005-06-30 17:24]
Collapse

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
Uyanışlar Jun 30, 2005

Xola wrote:

Evet, sana yanlış bilgi verdiğim için mesajı mesaj kutusuna değil ya özet ya da header alanına yazmıştın; sonra ben girip düzelttim.

Bu arada her mesajın altındaki Comments Off ibaresi benim kafamı karıştırıyor. Yani Comment edemeyecek miyiz demek? Tıklanmıyor da üstüne, hani Comment'leri off yapma linki de değil.

Comment'leri off eden benim. (Ooof, bu Türkçe off.) Sitede tamamen kapattım. On haline getirsem Comment'i mavi bir link şeklinde görürsün. Şöyle bir mantık güttüm; olan mesaja yorum yapılmasın, herkes kendi mesajını yazsın. Çünkü hesapta tartışma alanı değil BB gibi bir şey yaratmaya çalışıyoruz. Comment olayının bir özelliği her okuyanın yorum yapabilmesi, ki bunu dışarıya kapatmak mümkün de, henüz oralara gelemedim. "Comment spam" diye bir illet de mevcut olduğundan şimdilik kapalı tutayım dedim. (Belki sen mesaj atarken o mesajın Comments bölümünü açabilirsin. Allow comments diye bir seçenek var galiba. Eğer böyle bişi göremiyorsan sana biçtiğim düzey kifayetsiz kalıyordur. Bu da administrator keleği...:-D )

Bir de, bilmiyorum pek isabetli olur mu ve asıl önemlisi şu andaki sitenin sahibi -NAG- izin verir mi, ama... bu grubun adı Keloğlan olsun mu? Hehhe, yok valla ciddiyim, hani Keloğlan hem sempatik şahsiyettir, hem alavere dalavereden uzak, saf ama doğrucu ve icabında lafı gediğine fena oturtan bir karakterdir... yok, belki de saçma ve hatta yanlış bir düşünceydi. Neyse.

Ben de o anlamı düşünüp koydum ama cidden isim öyle olsun diye uzun uzadıya düşünmedim doğrusu. Matrağına koydum. Bence oylama yaparız, en fazla beğenilen seçilir. WordPress'te sitenin adını değiştirmek 10 saniyelik iş. Site de sonuçta herhalde benim adresimde kalmayacak, veya kalsa da imtiyaz sahipliği diye bir şey yok, yani benim "iznim" vb. faktör olmasa gerek.

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
Son olarak Jun 30, 2005

Kendi postlarımdan birinde Comments seçeneğini aktif hale getirdim. Ayrıca bütün site için "Only registered users can comment" koşulunu seçtim; mesaj sahipleri attıkları mesajlar için girip "Allow comments" seçeneğini işaretleyebilirler denemek için. (Böyle bir seçenek yoksa rütbenizi artırmak gerekecek.)

Aramıza bir parola sahibi daha katıldı bu arada.

Vapurları göremeyenler sayfayı iki kez güncellemek zorunda kalabilirler. İstanbul'la sın�
... See more
Kendi postlarımdan birinde Comments seçeneğini aktif hale getirdim. Ayrıca bütün site için "Only registered users can comment" koşulunu seçtim; mesaj sahipleri attıkları mesajlar için girip "Allow comments" seçeneğini işaretleyebilirler denemek için. (Böyle bir seçenek yoksa rütbenizi artırmak gerekecek.)

Aramıza bir parola sahibi daha katıldı bu arada.

Vapurları göremeyenler sayfayı iki kez güncellemek zorunda kalabilirler. İstanbul'la sınırlı olmayan bir resim koyacağım fırsatım olursa.

Nerede benim tatilim...?
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Powwow meselesi Jun 30, 2005

Nazım Aziz Gökdemir sızlanır:

Nerede benim tatilim...?

Beriki oradan sorar: Aziz, ne zaman gidiyorsun ve ne zaman dönüyorsun? Sen gidip gelene kadar şu powwowu halletsinler de bari, rahat rahat konuşalım. (Yok, böyle olmaz, diycem öteki forumda da ama, hadi kardeşim, Keloğlan'a parazit yapıyorsunuz, gidin tekne mi bulacaksınız, meyhane mi, bir an önce halledin diycem, her şeyin bir düzeni nizamı var!) Sen dönene kadar biz de şu sitede oynayalım bari. Dönüşte de artık kuruluşu hallederiz. Tabii bunlar da çinekopları falan mideye indirdikten sonra hâlâ nefes alabilecek durumda olurlarsa, belki bu konuyu da biraz tartışırlar

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
Tatil Jun 30, 2005

Ben bugün dahil 7 temmuz sabahına kadar yokum. Yokum dediysem büyük bir ihtimalle birkaç gün hariç buradayım. "Yokum" çalışmıyorum demek. Biraz kafa dinlemek, dinlenmek istiyorum.

Oyun serbest. Arada emailime bakmaya çalışırım, parola isteyen başkaları olursa veririm. Sen bu arada o boş postu siliver Keloğlan'dan, sinir etti beni

Xola wrote:

Nazım Aziz Gökdemir sızlanır:

Nerede benim tatilim...?

Beriki oradan sorar: Aziz, ne zaman gidiyorsun ve ne zaman dönüyorsun? Sen gidip gelene kadar şu powwowu halletsinler de bari, rahat rahat konuşalım. (Yok, böyle olmaz, diycem öteki forumda da ama, hadi kardeşim, Keloğlan'a parazit yapıyorsunuz, gidin tekne mi bulacaksınız, meyhane mi, bir an önce halledin diycem, her şeyin bir düzeni nizamı var!) Sen dönene kadar biz de şu sitede oynayalım bari. Dönüşte de artık kuruluşu hallederiz. Tabii bunlar da çinekopları falan mideye indirdikten sonra hâlâ nefes alabilecek durumda olurlarsa, belki bu konuyu da biraz tartışırlar

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Boş bir mesaj attığımı bilmiyordum ki :-) Jun 30, 2005

Nazım Aziz Gökdemir söyleyene kadar:

Ben bugün dahil 7 temmuz sabahına kadar yokum. Yokum dediysem büyük bir ihtimalle birkaç gün hariç buradayım. "Yokum" çalışmıyorum demek. Biraz kafa dinlemek, dinlenmek istiyorum.

Oyun serbest. Arada emailime bakmaya çalışırım, parola isteyen başkaları olursa veririm. Sen bu arada o boş postu siliver Keloğlan'dan, sinir etti beni

Neyse, düzelttim, yine orada mesaj yazıp durumu bildireyim dedim ama bir türlü beceremedim. (Bu biraz insanı dolaştıran bir interface mi, yoksa ben mi çok şapşalım?) Bir boş mesaj daha yaratmaktan da korktuğum için burada yazıyorum, n'apiyim...

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
İşleyişi alışılmışın dışında Jun 30, 2005

Ya da bizler blog kuşağından olmadığımızdan zorlanıyoruz. Ya da Proz'da da bazı şeyleri zamanla öğrendiğimizi hatırlamıyoruz. Ben de başta ne nedir tam çözememiştim.

"Genel" bir mesaj niye atamadın bilmiyorum. Dilaver mesajını nasıl yazdıysan aynı şekilde Write ekranında yeni bir mesaj yazıp kategori olarak da Genel'i seçeceksin. Pardon seçmene gerek yok, çünkü her yeni mesaj için sen değiştine kadar kategori Genel'de duruyor.

Boş p
... See more
Ya da bizler blog kuşağından olmadığımızdan zorlanıyoruz. Ya da Proz'da da bazı şeyleri zamanla öğrendiğimizi hatırlamıyoruz. Ben de başta ne nedir tam çözememiştim.

"Genel" bir mesaj niye atamadın bilmiyorum. Dilaver mesajını nasıl yazdıysan aynı şekilde Write ekranında yeni bir mesaj yazıp kategori olarak da Genel'i seçeceksin. Pardon seçmene gerek yok, çünkü her yeni mesaj için sen değiştine kadar kategori Genel'de duruyor.

Boş postu silip Dilaver'in kategorisini de başarıyla değiştirmişsin bakıyorum.
Collapse

Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Blue Board & Türkiye'deki çeviri işverenlerini kapsayacak benzer bir veri tabanı projesi

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »