Pages in topic:   [1 2] >
Yurt dışında banka hesabı açtırmak
Thread poster: Emin Arı
Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
Local time: 02:24
English to Turkish
+ ...
Aug 9, 2022

Arkadaşlar merhaba,

Türkiye'de yaşayan TC vatandaşları yurt dışında banka hesabı açabiliyorlar mı? Aranızda bu tür banka hesabı olan var mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Mehmet Karsli
Mehmet Karsli  Identity Verified
Türkiye
French to Turkish
+ ...
Banka Hesabı Aug 9, 2022

Merhaba Emin Bey,

Oturumunuz olmadan açmak çok zor. Ben de araştırmıştım. Klasik bir banka hesabı için en son çözüm Filipinler görünüyordu. Vizeyle 3 ay kalabiliyorsunuz ve 3 ay sonra geleneksel bir bankada hesap açabiliyorsunuz. Sadece minimum 300 dolarlık bir tutarın sürekli hesabınızda durması gerekiyor. Tabii uzaktan hesap açılamıyor, bizzat gitmeniz ve kalmanız gerek. Ancak bankacılık sistemlerinin teknolojik altyapısı ve transfer ücretleri ve mes
... See more
Merhaba Emin Bey,

Oturumunuz olmadan açmak çok zor. Ben de araştırmıştım. Klasik bir banka hesabı için en son çözüm Filipinler görünüyordu. Vizeyle 3 ay kalabiliyorsunuz ve 3 ay sonra geleneksel bir bankada hesap açabiliyorsunuz. Sadece minimum 300 dolarlık bir tutarın sürekli hesabınızda durması gerekiyor. Tabii uzaktan hesap açılamıyor, bizzat gitmeniz ve kalmanız gerek. Ancak bankacılık sistemlerinin teknolojik altyapısı ve transfer ücretleri ve mesafeyi düşündüğüm için vazgeçtim.

Arkasından Estonya'nın E-Residency olayını bayağı bir araştırdım. Orada da evden başvuru yapıp Estonya Konsolosluğu'na gelecek e-residency kartınızla ülkede 1 saat içinde şirket kurup çalışmaya başlamanız çok kolay. Ancak orada bile banka hesapları sıkıntılıydı. Eğer iş modeliniz konusunda ikna edebilirseniz Estonya'da kurduğunuz şirket için şirket hesabı açabiliyorsunuz, ancak şahsi hesap açmak için Estonya ile fiziksel bir bağ aranıyor. Yani orada oturuyor olmanız lazım.

Aşağı yukarı bütün ülkeler sizden o ülkede kayıtlı bir adres göstermenizi istiyor. Aslında turist olarak gidip banka hesabı da açabiliyordunuz (mesela Fransa'da), ama son durum nedir bilmiyorum. Çünkü normal koşullarda ülkeden ayrılırken bu hesabı kapatmanız gerekiyor.

Sayıları giderek artan Fintech kuruluşları var. Bunlar zaten zaman içerisinde geleneksel bankacılığın yerini alacak. Bizdeki Enpara gibi. Aslında bir bankadan izinli dijital bankacılık sistemleri. Örneğin Estonya'da kurduğunuz şirket için birçok fintech kuruluşunda hesap açabilirsiniz. Bunların birçoğu Türkiye'yi kabul etmiyor.

Bir diğer seçenek Dubai veya Kıbrıs'ta şirket kurmak. Eskiden vergi avantajları vardı, ancak şu an kara para aklama sebepleri nedeniye vergilendirme açısından çok cazip değiller gibi.

Ben en son Amerika'da şirket kurmak yoluna gittim. LLC kurmak oldukça kolay. Şirketi kurduktan sonra şirket için bir IRS'ye başvurup EIN numarası alabilir ve yine bir Amerikan fintech kuruluşundan şirket hesabı açabilirsiniz. Mercury Bank gibi bir bankada 1 günde uzaktan hesap açabiliyorsunuz. Tabii işinizle alakalı tamamlanmış bir web siteniz, cover letter'ınız ve şirket belgeleriniz gerekiyor. Bunlar teknoloji destekleyen dijital bankalar olduğu için daha kolay. Şahsi hesap açmak için yine oraya gitmeniz ve fiziksel bir ofisinizin vb. olması gerek. O zaman da aylık masraflar artacaktır.

Tabii hiçbirini kullanmayıp bir Wise kurumsal ve şahıs hesabı da açabilirsiniz. Transfer ücretleri de Swift işlemlerine göre daha makul seviyede olacaktır. Uluslararası işlemler için artık IBAN ve Swift numaraları da sağlamaya başladılar.
Collapse

Baran Keki
Baran Keki  Identity Verified
Türkiye
Member
English to Turkish
İsviçre Aug 9, 2022

Zenginler zamanında İsviçre'deki banka hesaplarıyla hava atarlardı.. belli bir limit söz konusu mu onu bilmem, ama vatandaşlık/oturum şartı olmadan hesap açılabiliyor diye hatırlıyorum.

Mehmet Karsli
Türkiye
French to Turkish
+ ...
İsviçre Aug 9, 2022

İsviçre bankaları da bildiğim kadarıyla birçok Türk'ten hesaplarını kapatmalarını istediler. Oralarda hesap açmak için zaten minimum milyon dolarlar gerek

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Bank Account Aug 9, 2022

ABD'de 11 Eylül öncesinde bir banka hesabı açmak son derece kolaydı. Neredeyse bir US adres bile göstermeden banka hesabı açabiliyordunuz. Ancak, 11 Eylül sonrasında Patriot Act isminde bir kanun çıktı. Kanunun amacı teröristlerin ABD'de banka hesabı açmasını ve ABD'ye para transferi yapmasını önlemekti. Patriot Act ile yabancıların banka hesabı açması son derece zorlaştı. Eğer ABD'de yaşamıyorsanız ve orada olmanız için geçerli sebepler gösteremiyorsan�... See more
ABD'de 11 Eylül öncesinde bir banka hesabı açmak son derece kolaydı. Neredeyse bir US adres bile göstermeden banka hesabı açabiliyordunuz. Ancak, 11 Eylül sonrasında Patriot Act isminde bir kanun çıktı. Kanunun amacı teröristlerin ABD'de banka hesabı açmasını ve ABD'ye para transferi yapmasını önlemekti. Patriot Act ile yabancıların banka hesabı açması son derece zorlaştı. Eğer ABD'de yaşamıyorsanız ve orada olmanız için geçerli sebepler gösteremiyorsanız banka hesabı açmanız tamamen olanaksız olmasa da son derece zor.

Ben bir aralar (hayal meyal anımsıyorum) Internet bankalarında veya onlardan birinde uzaktan banka hesabı açılabildiğini duymuştum sanki ama hiç detay bilmiyorum. Az önce arama motorunda "how to open an online bank account without residency" gibi bir ibare girdim. Çıkan sonuçlardan biri: "Without US residence: Wise Account, which gives you US checking details and a debit card to spend in 50+ currencies, including US dollars. If you want to make a large investment and don't mind paying high fees for a full checking account, then Zenus Bank is what you want."
Collapse

Haluk Aka, Chartered Linguist (MCIL)

Emin Arı
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Zenus bank Aug 9, 2022

webden baktım, sahtekar bir kuruluşmuş. uzak durulmalı diyor.

Emin Arı
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
wise hesabı Aug 9, 2022

Mehmet beyin dediklerini okuduktan sonra wise hesabıma baktım. Euro için IBAN veriyor, TL için de, ama ABD doları için IBAN yok((

Mehmet Karsli
Türkiye
French to Turkish
+ ...
ABD - IBAN Aug 9, 2022

Emin Bey, şöyle bir bilgi gördüm şimdi aratınca.

"The United States and Canada do not use IBAN, although both countries recognize the system and process IBAN payments when handling an international transaction using IBAN. Banking customers who send money using an IBAN can expect to pay a processing fee and possibly a commission on their IBAN transfer."

Wise hesabımı da kontrol ettim. Hem kişisel hem business hesaplarda ABD doları ödeme almak için swift/bic
... See more
Emin Bey, şöyle bir bilgi gördüm şimdi aratınca.

"The United States and Canada do not use IBAN, although both countries recognize the system and process IBAN payments when handling an international transaction using IBAN. Banking customers who send money using an IBAN can expect to pay a processing fee and possibly a commission on their IBAN transfer."

Wise hesabımı da kontrol ettim. Hem kişisel hem business hesaplarda ABD doları ödeme almak için swift/bic numarası ve hesap numarası var. Yani ödeme alınabilir. Keza bugün ben de bir ABD firmasına ödeme yaptım. Bana IBAN değil, hesap numarası verdiler.

Yani swift ve hesap numarasıyla hem ABD içinden hem dışarıdan (iki ayrı hesap numarası var kontrol ederseniz) dolar cinsinden ödeme kabul edebilirsiniz.
Collapse

Mehmet Karsli
Türkiye
French to Turkish
+ ...
Hatırlatma Aug 9, 2022

Bir hatırlatma yapmak isterim. Eğer düzenli olarak ödeme alacağınız firmalar varsa, Wise'da business hesap da açarak onu kullanın. Çünkü Google aramalarında Wise'dan şikayetçi olan ve "parama el koydular, hesabımı kapattılar" diye birçok şikayet de görebilirsiniz.

Bunun sebebi yanılmıyorsam şahsi hesap ile işlem adedi ve tutarı yüksek ödemeler gönderip almak. O zaman ticari bir iş yapıyorsunuz, şahsi hesap ile yapamazsınız diye kapatıldığını ya
... See more
Bir hatırlatma yapmak isterim. Eğer düzenli olarak ödeme alacağınız firmalar varsa, Wise'da business hesap da açarak onu kullanın. Çünkü Google aramalarında Wise'dan şikayetçi olan ve "parama el koydular, hesabımı kapattılar" diye birçok şikayet de görebilirsiniz.

Bunun sebebi yanılmıyorsam şahsi hesap ile işlem adedi ve tutarı yüksek ödemeler gönderip almak. O zaman ticari bir iş yapıyorsunuz, şahsi hesap ile yapamazsınız diye kapatıldığını ya da dondurulduğunu düşünüyorum. Zaten genelde şikayetçi olanlar Dropshipping gibi işlerle uğraşan veya shopier gibi alışveriş/ödeme sistemleriyle el emeği ürünlerini satan kişiler. Bu işler için ayrı düzenlemeler var bildiğim kadarıyla uyulması gereken.
Collapse

Serhan Elmacıoğlu
Serhan Elmacıoğlu  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
CIM Bank "aka CIM Banque" Aug 10, 2022

Emin Bey,

Merhabalar, çok kısaca CIM Bank'dan (CIM Banque) bahsedeyim; eğer geçerli bir pasaportunuz ve belli bir miktar paranız (5000 Euro veya İsviçre Frankı üzeri) varsa hesap açabiliyorsunuz. İsviçre'de oturma izni aramıyor. Aklınızda bulunsun.

Bu arada güvenilir mi dersiniz, İsviçre'de yaşayan birkaç arkadaşıma zamanında danışmıştım ve güvenilirliğini teyit etmiştim.

Ama tabii ki kendi araştırmanızı yaparsanız daha
... See more
Emin Bey,

Merhabalar, çok kısaca CIM Bank'dan (CIM Banque) bahsedeyim; eğer geçerli bir pasaportunuz ve belli bir miktar paranız (5000 Euro veya İsviçre Frankı üzeri) varsa hesap açabiliyorsunuz. İsviçre'de oturma izni aramıyor. Aklınızda bulunsun.

Bu arada güvenilir mi dersiniz, İsviçre'de yaşayan birkaç arkadaşıma zamanında danışmıştım ve güvenilirliğini teyit etmiştim.

Ama tabii ki kendi araştırmanızı yaparsanız daha doğru olur. Eğer başka sorunuz olursa özelden yazabilirsiniz.

İyi Çalışmalar

https://www.cimbanque.com/

[Edited at 2022-08-10 18:27 GMT]
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Masraf Almak Aug 11, 2022

Aslında burada bir USD hesabınız olduğunda dünyada herhangi bir USD hesaba para gönderebiliyorsunuz, yine dünyada herhangi bir USD hesaptan para alabiliyorsunuz. Bu bağlamda online bir banka hesabı açmayı şimdiye kadar hiç düşünmedim.

Ancak, benim Iş Bankası bana her para geldiğinde otomatik olarak bir miktar masraf alıyordu. Bunu bankaya her söylediğimde bana "onu sistem otomatik alıyor, biz birşey yapamıyoruz" diyorlardı. Geçenlerde benim müşteri te
... See more
Aslında burada bir USD hesabınız olduğunda dünyada herhangi bir USD hesaba para gönderebiliyorsunuz, yine dünyada herhangi bir USD hesaptan para alabiliyorsunuz. Bu bağlamda online bir banka hesabı açmayı şimdiye kadar hiç düşünmedim.

Ancak, benim Iş Bankası bana her para geldiğinde otomatik olarak bir miktar masraf alıyordu. Bunu bankaya her söylediğimde bana "onu sistem otomatik alıyor, biz birşey yapamıyoruz" diyorlardı. Geçenlerde benim müşteri temsilcim nihayet "aslında genel müdürlüğe bir talep yapabiliriz, masraf alınmasın diye, ancak kabul edebilirler de etmeyebilirler de" dedi. Ben de "o zaman neden talep yapmıyorsunuz, tabii ki yapın" dedim. Bu konuşma geçeli sanırım bir hafta gibi oldu. Şubeden bana bir yanıt gelmedi. Ben de herşey yolunda herhalde diye sormadım. Umarım kabul ederler veya etmişlerdir.

Siz hiç böyle bir durum yaşadınız mı?
Collapse

Metin Demirel
Metin Demirel  Identity Verified
Türkiye
Member (2018)
Italian to Turkish
+ ...
üç kesinti Aug 11, 2022

ATIL KAYHAN wrote:

Ancak, benim Iş Bankası bana her para geldiğinde otomatik olarak bir miktar masraf alıyordu. Bunu bankaya her söylediğimde bana "onu sistem otomatik alıyor, biz birşey yapamıyoruz" diyorlardı. Geçenlerde benim müşteri temsilcim nihayet "aslında genel müdürlüğe bir talep yapabiliriz, masraf alınmasın diye, ancak kabul edebilirler de etmeyebilirler de" dedi. Ben de "o zaman neden talep yapmıyorsunuz, tabii ki yapın" dedim. Bu konuşma geçeli sanırım bir hafta gibi oldu. Şubeden bana bir yanıt gelmedi. Ben de herşey yolunda herhalde diye sormadım. Umarım kabul ederler veya etmişlerdir.

Siz hiç böyle bir durum yaşadınız mı?

Uluslararası ödemelerde üç kez kesinti yapılıyor:

1. Gönderenin kendi bankasının kestiği ücret (gönderen bu ücreti karşı tarafa yükleyebilir, bu hususta alıcı ile anlaşmalıdır)

2. Aracı bankanın yaptığı kesinti (ne kadar olduğu belli değil, aracı bankanın kim olduğu da belli değil)

3. Alıcının bankasının alıcıya gelen paradan yaptığı kesinti.

Bir keresinde 180 EUR tutarındaki alacağım, 150 EUR olarak ulaşmıştı bana. Müşteriye sordum, kendisine ait olan 12 EUR tutarındaki ücreti de kendisi ödemiş. Yani toplam 192 EUR ödemiş. Benim banka o zamanlar 3 EUR kesiyordu. Aracı banka da 27 EUR kesmiş.

Bankanızın iptal edeceği kesinti muhtemelen bu kesintilerin üçüncüsüdür. Yani, sizin bankanız, göndericiye yüklenen ve ayrıca aracı bankanın uygulayacağı kesintilere müdahale edemez. Bu yüzden alacağım 400-500 USD/EUR olana kadar fatura kesmiyorum, böylece kesintiler orantısal olarak daha az oluyor.

Baran Keki

Baran Keki
Baran Keki  Identity Verified
Türkiye
Member
English to Turkish
Ayıptır sorması Aug 11, 2022

Emin Bey,
Eğer özele girmiyorsa, yurt dışında hesap açma nedeninizi paylaşabilir misiniz?
Ortada Wise gibi şahane bir seçenek varken birisinin yurt dışında hesap açma arayışında olması insanı biraz kıllandırıyor. Bir yerlerden bir duyum falan mı aldınız?

ATIL KAYHAN
Serhan Elmacıoğlu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"

Emin Arı
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Halkbank Aug 11, 2022

Halkbank yurt dışından gelen döviz transferlerinde kesinti yapmıyor. Diğer tüm bankalar yapıyor. Halkbank'ın yurt dışında şubeleri olduğundan herhalde, emin değilim.

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"

betül asiye karpuzcu
betül asiye karpuzcu  Identity Verified
Turkish to English
+ ...
sebep o değildir Aug 11, 2022

Emin Arı wrote:

Halkbank yurt dışından gelen döviz transferlerinde kesinti yapmıyor. Diğer tüm bankalar yapıyor. Halkbank'ın yurt dışında şubeleri olduğundan herhalde, emin değilim.

yapmadığını bilmiyordum, iyiymiş.
ama sebep o olamaz çünkü yurtdışında ziraatin işbankasının pek çok bankanın şubeleri var. ancak bunlar finansal olarak tamamen ayrı kuruluşlar yani aslında yurdışındakiler buradaki bankaların şubesi değil sadece isimleri aynı.

ki öyle olacak olsa atıyorum BNP Paribas tam anlamıyla yurtdışındaki banka burada Garanti onun topkeyün iştiraki ama cayır cayır alıyor

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yurt dışında banka hesabı açtırmak

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »