Yurtdışı Yapılan İşlerde Ödeme Yöntemi
Thread poster: Özgün Çağlar Çay
Özgün Çağlar Çay
Özgün Çağlar Çay  Identity Verified
Türkiye
Local time: 23:43
Member (2023)
English to Turkish
+ ...
SITE LOCALIZER
Apr 7, 2023

Öncelikle herkese merhaba,

Aranıza yeni katıldım. Daha önce yurtdışı müşterilerden Paypal üzerinden ödeme alınabildiğini biliyorum fakat artık kullanılmadığından bu konu tamamen yabancı kaldığım bir konu oldu. Dolayısıyla vereceğiniz her türlü bilgi benim için değerlidir. Hangi ödeme yöntemlerini kullanabiliyoruz? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Recep Kurt
Recep Kurt  Identity Verified
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Alternatifler Apr 7, 2023

Payoneer, Wise, Revolut...

Özgün Çağlar Çay

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Ödeme Apr 8, 2023

Dilerseniz sizinle temas kuran firmaya hangi ödeme yöntemlerini kullanıyorsunuz diye de sorabilirsiniz. Yurt dışı ödemelerde maalesef banka veya aracı firma mutlaka ufak bir ücret alıyor. Örneğin, PayPal sanırım % 3 gibi alıyordu. Bu nedenle kendi çeviri ücretinizi belirlerken bunu da baştan ücretinizin içine entegre etmek bence daha iyi bir yol olabilir. Kolay gelsin.

Özgün Çağlar Çay
Türkiye
Member (2023)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
Yanıtınız için teşekkür ederim. Apr 8, 2023

ATIL KAYHAN wrote:

Dilerseniz sizinle temas kuran firmaya hangi ödeme yöntemlerini kullanıyorsunuz diye de sorabilirsiniz. Yurt dışı ödemelerde maalesef banka veya aracı firma mutlaka ufak bir ücret alıyor. Örneğin, PayPal sanırım % 3 gibi alıyordu. Bu nedenle kendi çeviri ücretinizi belirlerken bunu da baştan ücretinizin içine entegre etmek bence daha iyi bir yol olabilir. Kolay gelsin.

Peki sizin deneyimlerinize dayanarak en çok tercih ettiğiniz veya tavsiye edebileceğiniz yöntem hangisidir?

Baran Keki
Baran Keki  Identity Verified
Türkiye
Member
English to Turkish
Tavsiye Apr 8, 2023

Özgün Çağlar Çay wrote:
Peki sizin deneyimlerinize dayanarak en çok tercih ettiğiniz veya tavsiye edebileceğiniz yöntem hangisidir?

Wise dışındakilerden uzak durmak.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Banka Transferi Apr 9, 2023

Özgün Çağlar Çay wrote:

Direkt banka transferi muhtemelen en kolayı. Bu durumda kendi bankanız ücret alıyor. Banka bunun sistem tarafından otomatik olarak alındığını iddia etse de ben geçmişte (sanırım bir kez oldu) müşteri temsilcime telefon açıp gelen üç kuruş paradan bankanın ücret almasının çok üzücü olduğunu söyleyerek alınan paranın bana iade edilmesini sağlamıştım. Demek ki olabiliyormuş. Diğerlerinde pek başarılı olamadım. Kısaca, bankanız ücretin sistem tarafından otomatik alındığını söylese de banka isterse pekala bu ücreti size iade edebiliyor. Bankalar bizlerden daha zengin, değil mi?

Onur GÜLAY

Özgün Çağlar Çay
Türkiye
Member (2023)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
Teşekkür Apr 10, 2023

Baran Keki wrote:

Wise dışındakilerden uzak durmak.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

ATIL KAYHAN wrote:

Direkt banka transferi muhtemelen en kolayı. Bu durumda kendi bankanız ücret alıyor. Banka bunun sistem tarafından otomatik olarak alındığını iddia etse de ben geçmişte (sanırım bir kez oldu) müşteri temsilcime telefon açıp gelen üç kuruş paradan bankanın ücret almasının çok üzücü olduğunu söyleyerek alınan paranın bana iade edilmesini sağlamıştım. Demek ki olabiliyormuş. Diğerlerinde pek başarılı olamadım. Kısaca, bankanız ücretin sistem tarafından otomatik alındığını söylese de banka isterse pekala bu ücreti size iade edebiliyor. Bankalar bizlerden daha zengin, değil mi?

Evet. Konu dışı olacak belki ama benim de bankayla ilgili yaşadığım bir durum geldi aklıma. Yurtdışı komisyonsuz para çekme özelliğinden dolayı Cepteteb hesabı açmıştım. Yurtdışında ATM'den para çekim işlemlerinde komisyon alındığını görünce sosyal medya üzerinden iletişime geçerek alınan komisyonların iadesinin yapılmasını sağlamıştım. Bankalar bazen biz farkında olmadan ücret alma yoluna gidebiliyor.

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
Wise Apr 11, 2023

Direkt "bank/wire transfer" yapıp yapmadıklarını sorabilirsiniz. Genellikle evet derler.

Ancak bazen Wise üzerinden yollayabiliyorlar. Bu, Wise hesapları olduğu ve sizin profilinizi (banka bilgileri vs.) kaydedebildikleri için onlar açısından bir kolaylık oluyor. Kendi profillerine giriş yapıp bir-iki tıklamayla ödemenizi yollamış oluyorlar. İnternet şubelerinden yollamaya göre nasıl bir kolaylık oluyor tam olarak bilmiyorum gerçi.

Bu şekilde yo
... See more
Direkt "bank/wire transfer" yapıp yapmadıklarını sorabilirsiniz. Genellikle evet derler.

Ancak bazen Wise üzerinden yollayabiliyorlar. Bu, Wise hesapları olduğu ve sizin profilinizi (banka bilgileri vs.) kaydedebildikleri için onlar açısından bir kolaylık oluyor. Kendi profillerine giriş yapıp bir-iki tıklamayla ödemenizi yollamış oluyorlar. İnternet şubelerinden yollamaya göre nasıl bir kolaylık oluyor tam olarak bilmiyorum gerçi.

Bu şekilde yollandığında sizin Wise hesabınız olması gerekmiyor. Ödeme doğrudan bankanıza geliyor. Hatta size bir "tracking page" linki de geliyor, oradan takip edebiliyorsunuz.

[Değişiklik saati 2023-04-11 00:54 GMT]

[Değişiklik saati 2023-04-11 00:55 GMT]
Collapse

Özgün Çağlar Çay
Türkiye
Member (2023)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
Bilgi için çok teşekkür ederim. Apr 11, 2023

Özgür Salman wrote:

Bu şekilde yollandığında sizin Wise hesabınız olması gerekmiyor. Ödeme doğrudan bankanıza geliyor. Hatta size bir "tracking page" linki de geliyor, oradan takip edebiliyorsunuz.

[Değişiklik saati 2023-04-11 00:54 GMT]

[Değişiklik saati 2023-04-11 00:55 GMT]

Özgür Salman

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yurtdışı Yapılan İşlerde Ödeme Yöntemi

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »