Pages in topic:   < [1 2 3]
Tercüme Tarihimiz
Thread poster: Serkan Doğan
Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 02:48
Member
English to Turkish
+ ...
Etimoloji -bu bağlamda- tarihten daha ilginç geldi de bana :-) Mar 26, 2006

Konuyu iyice saptırıyor olacağım ama, bu hakikaten ilginç, çünkü ben "dilmaç"ın epeyce yeni bir kelime, mesela 100 yıllık falan olduğunu sanıyordum. Değilmiş. Sevan Nişanyan'ın etimoloji sözlüğüne göre 16. yüzyılda gelişmiş. Ve Wikipediaetimoloji sözlüğüne göre 16. yüzyılda gelişmiş. Ve Wikipedia da kelimenin Macarca yoluyla Türkçeden Almancaya geçtiğini söylüyor. Fatmaanımın* kulakları çınlasın

*Efendim, Fatmaanım, kızımla aramızda bir nevi inside joke kahramanı olup her güne bir çizgi bant çıkarabilecek miktardaki maceralarından birinde, aslında Türkçe ile Almancanın birbirine çok benzediğini, çünkü mesela Türkçede "Galiba" denirken, Almancada da "Glaube ich" dendiğini buyurmuş bir bilge kişidir.
Collapse

Sebla Ronayne
Sebla Ronayne
United States
Local time: 20:48
German to Turkish
+ ...
Graz'da Fatmaanım'ın akrabası çok demek ki Mar 27, 2006

Özden Arıkan wrote:

*Efendim, Fatmaanım, kızımla aramızda bir nevi inside joke kahramanı olup her güne bir çizgi bant çıkarabilecek miktardaki maceralarından birinde, aslında Türkçe ile Almancanın birbirine çok benzediğini, çünkü mesela Türkçede "Galiba" denirken, Almancada da "Glaube ich" dendiğini buyurmuş bir bilge kişidir.

demissiniz, ben daha önce de böyle bir konu cercevesinde Hasin Bekir'i (Aschenbecher) aktarmistim. Bilgelik kalitimsal olsa gerek ki benim temas kurdugum kisiler bana aslinda Avusturya'nin adinin Türkcemizden geldigini; av yapan ustadan yola cikildigini izah etmislerdi, eeee nede olsa birkac kez Osmanli dayanmis Graz kapilarina(ymis).

Bugün bir ilkokulda tercümeye gidecegim, Fatmaanimin akrabalarina slm. ileteyim mi?

Sebla

[Subject edited by staff or moderator 2006-04-09 10:16]

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 02:48
Member
English to Turkish
+ ...
Demek ki tercüme Doğu'dan yükselir Mar 27, 2006

Tabii sadece Dolmetschen değil, dragoman da Ortadoğu'dan çıkıp Osmanlı vasıtasıyla Avrupa'ya geçme:

http://www.bartleby.com/61/68/D0376800.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Dragoman

Bu arada, yeryüzünde her Fatmaanıma karşıl
... See more
Tabii sadece Dolmetschen değil, dragoman da Ortadoğu'dan çıkıp Osmanlı vasıtasıyla Avrupa'ya geçme:

http://www.bartleby.com/61/68/D0376800.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Dragoman

Bu arada, yeryüzünde her Fatmaanıma karşılık bir Helgaanım bulunduğundan emin olabilirsiniz. Velhasıl-ı kelam, Aschenbecher'ya Hasan Bekir diyen Fatmaanımlara da selam söyleyin, size Zebla diyen Helgaanımlara da
Collapse

mesela
mesela
Turkish to English
cumhuriyet dönemi çevirileri May 19, 2006

merhaba,
ben cumhuriyet döneminde yapılmış olan çevirilerin tam listesini arıyorum; fakat bu konuda henüz işime yarayacak bir bilgiye rastlamadım, özellikle hasan âli yücel'in milli eğitim bakanı olduğu dönemde yapılan çevirilerin listesi gerekli-sanırım 500 kadar çeviri yapılmış çeşitli dillerden, ama fazla mal göz çıkarmaz diyerek sonrasına ulaşabilirsem çok daha güzel olacak. bu konuda kaynak olsun, yönlendirme olsun, direk liste olsun yardım edebilecek bir arkadaş var mı?

ilker ingiz
ilker ingiz
Türkiye
Local time: 03:48
German to Turkish
+ ...
Küçük bir not May 23, 2006

Türk tercüme tarihinin başlangıcını cumhuriyet ya da tanzimat döneminde aramak bana çok yanlış geliyor. Bence Türklerde profesyonel çeviri Enderun ve Osmanlı sarayı içerisindeki kalemden başlar. Daha öncesinde başka Türk devletlerinde de çevirmenler olduğu kesin ama tercümanlık müessesi bana göre Osmanlı sarayının yabancı devletlerle yazışmalarından ve görüşmelerinden sorumlu kalemlerde oluşmuştur. Yani yaklaşık 15. yüzyıldan itibaren. Konu hakkında daha... See more
Türk tercüme tarihinin başlangıcını cumhuriyet ya da tanzimat döneminde aramak bana çok yanlış geliyor. Bence Türklerde profesyonel çeviri Enderun ve Osmanlı sarayı içerisindeki kalemden başlar. Daha öncesinde başka Türk devletlerinde de çevirmenler olduğu kesin ama tercümanlık müessesi bana göre Osmanlı sarayının yabancı devletlerle yazışmalarından ve görüşmelerinden sorumlu kalemlerde oluşmuştur. Yani yaklaşık 15. yüzyıldan itibaren. Konu hakkında daha ayrıntı bilgiyi İlber Ortaylı'nın Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek kitabında bulabilirsiniz. Burada yanlış bilgi vermiş olmayayım.Collapse

Pages in topic:   < [1 2 3]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tercüme Tarihimiz

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »