inşaat, mimarlık ve ilgili alanlarda teknik sözlükler
Thread poster: BÜLENT CEM ARK
BÜLENT CEM ARK
BÜLENT CEM ARK  Identity Verified
Türkiye
Local time: 06:27
English to Turkish
+ ...
Apr 23, 2004

Acilen Prefabrike ev yapımı konusuyla ilgili bir sözlüğe ya da bu alanda terminoloji bankası oluşturmuş birinin oluşturduğu terminolojisine yardımına ihtiyacım var.

Bu konuda bana en kısa zamanda yanıt atarsanız sevinirim. İyi günler

[Subject edited by staff or moderator 2005-02-03 23:43]

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Doğan Hasol'un sözlüğü Apr 24, 2004

cempik78 wrote:

Acilen Prefabrike ev yapımı konusuyla ilgili bir sözlüğe ya da bu alanda terminoloji bankası oluşturmuş birinin oluşturduğu terminolojisine yardımına ihtiyacım var.

Bu konuda bana en kısa zamanda yanıt atarsanız sevinirim. İyi günler

Doğan Hasol'un Mimarlık ve Yapı Terimleri Sözlüğü (İngilizce-Fransızca-Türkçe) faydalı olabilir. Bende 1998 tarihli 2. baskısı var. Zannederim son baskı İngilizce-Türkçe olarak çıkmış, fakat piyasada 2. baskıyı bulmanız mümkün.

Ayrıca http://www.yapitr.com/Dictionary.asp adresinde bu sözlükten online olarak faydalanabilirsiniz.

[Edited at 2004-04-24 02:12]

ilker ingiz
ilker ingiz
Türkiye
German to Turkish
+ ...
sözlük Jan 31, 2005

Yahu arkadaºlar ne olursunuz söyleyin, bu inºaat terimleri sözlügünün almanca türkce-almanca olani var mi? hicbir yerde rastladiniz mi? varsa ne olur bana da söyleyin

Baybars Araz
Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
... Jan 31, 2005

tontoon wrote:

Yahu arkadaºlar ne olursunuz söyleyin, bu inºaat terimleri sözlügünün almanca türkce-almanca olani var mi? hicbir yerde rastladiniz mi? varsa ne olur bana da söyleyin

Belki bu işinize yarar...

http://www.yapex.com/sozlukarama.htm

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Almanca inşaat terimleri sözlüğü Jan 31, 2005

tontoon wrote:

Yahu arkadaşlar ne olursunuz söyleyin, bu inşaat terimleri sözlüğünün almanca türkçe-almanca olanı var mı? hiçbir yerde rastladınız mı? varsa ne olur bana da söyleyin

Hiç olmaz mı, var tabii, hem de piyasadaki en iyi sözlüklerden biri:

* Aka Baldaş, İnşaat Terimleri Sözlüğü (Almanca-İngilizce-Türkçe), Yapı Endüstri Merkezi Yayınları, 2. Baskı, Nisan 1999

Umarım işinize yarar.

Bu sözlük çok iyi olmakla beraber, kapasite bakımından aşağıdaki sözlük ile kıyaslanamaz:

* Firuzan Baytop, Yapı Sözlüğü (İngilizce-Türkçe / Türkçe-İngilizce), Fono Yayınları

Fransızca ile başladık, Almanca soruldu, yakında Rusçasını soran da olur, iyisi mi onun da adını verelim

Elena M. Napolnova Demiriz, İnşaat ve Mimarlık Terimleri Sözlüğü (Rusça-Türkçe / Türkçe-Rusça), Alfa Yayınları.

İngilizceciler için diğer sözlükler de şunlar:

* Gökdal Okay, İnşaat Mühendisliği Terimleri Sözlüğü, Saypa Yayınları
* Doğan Hasol, Mimarlık ve Yapı Terimleri Sözlüğü, Yapı Endüstri Merkezi Yayınları
* Nuri Özbalkan, Yapı-Mimarlık İnşaat Mühendisliği Terimleri Sözlüğü, Alfa Yayınları

(Bu son sözlüğün Türkçe-İngilizce olanı 1999 yılından beri güya basılacak, bakalım bekliyoruz)

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

inşaat, mimarlık ve ilgili alanlarda teknik sözlükler

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »