Hit counters'a, kendimizi aldatmaya, vs. dair
Thread poster: Selçuk Budak
Selçuk Budak
Selçuk Budak  Identity Verified
Local time: 02:28
English to Turkish
+ ...
Jul 8, 2004

Profil sayfalarında artık görmeye alıştığımız "hit counter" ya da "web counter" konusunda dikkatimi çeken bir şeyi arkadaşlarla paylaşma ihtiyacını duydum.

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Hit counter, ya da adı her neyse, aşağıdaki nedenlerden ötürü her profil sayfasında bulunması gereken bir yararlı bir imkandır.

Kanımca Hit counter'ın iki yönü ve fonksiyonu vardır: birisi sayfayı ziyaret edene, diğeri ise sayfanın sahibine yönelik.<
... See more
Profil sayfalarında artık görmeye alıştığımız "hit counter" ya da "web counter" konusunda dikkatimi çeken bir şeyi arkadaşlarla paylaşma ihtiyacını duydum.

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Hit counter, ya da adı her neyse, aşağıdaki nedenlerden ötürü her profil sayfasında bulunması gereken bir yararlı bir imkandır.

Kanımca Hit counter'ın iki yönü ve fonksiyonu vardır: birisi sayfayı ziyaret edene, diğeri ise sayfanın sahibine yönelik.

Sayfayı ziyaret eden açısından, bu bir reklam niteliği taşır. Ne kadar çok ziyaretçiniz olduğunu, ne kadar "popüler" olduğunuzu gösterir!

Sayfa sahibi açısından ise, size, sayfanızın ne kadar ziyaret edildiği konusunda size bir fikir verir ve bu anlamda son derecede eğiticidir. Çünkü size doğru yolda olup olmadığınızı gösterir. Örneğin eğer sayfanız uzunca bir süre hiç ziyaret edilmiyorsa, ters giden birşeyler var demektir. Oturup ne yapmanız gerektiğini düşünürsünüz.

Ya da örneğin eğer sayfanız çok ziyaretçi alıyor ama siz hiç "iş alamıyorsanız," yine oturup düşünürsünüz: Neden, diye.

Bundan bir-iki hafta önce bir arkadaş profil sayfamdaki hit counter'i nasıl kurduğumu, bu konuda kendisine yardımcı olup olamayacağımı sormuş, ben de kendisine gerekli bilgileri vermiştim.

Aradan bir hafta kadar geçtikten sonra, başka bir nedenle söz konusu arkadaşın profil sayfasına bir göz attım. Sayaç 300'lü rakamları gösteriyordu. 10 günde, bilemediniz 15 günde 300 ziyaretçi!

Hit counter'i sayfanıza koyarken, "kaçtan başlasın" gibi bir seçenek vardır. İsterseniz ona 1,000,000 da diyebilirsiniz. Bu seçeneğin konulmasının basit bir nedeni vardır: Eğer sayacı değiştirirseniz, bu seçenek, önceki ziyaretçi sayısını yeni sayacınıza yansıtmanızı ve saymaya kaldığı yerden devam etmenizi sağlamak. Ziyaretçileri yanıltmak değil.

İkinci bir önemli seçenek de, sayacın her tıklayışta mı, yoksa sadece biricik, eşsiz ziyaretçi tıklamasıyla mı artacağı.
eğer ilk opsiyonu seçerseniz, sayacınızı bir günde binli, hatta on binli rakamlara çıkarabilirsiniz: bunun için yapmanız gereken tek şey, aynı sayfayı tekrar tekrar yüklemenizdir (refresh) butonuna basmanız yeterli.

Ancak bundan kaçınmak gerekir, çünkü bu durumda sayacın size hiçbir yararı olmaz. Çünkü sayfanızın "gerçek anlamda" ziyaret edilip edilmediğini, ya da ne kadar ziyaret edildiğini bilemezsiniz. Sayacın sizin açınızdan bilgilendirici olabilmesi için, "unique visitors" opsiyonunu seçmeniz gerekir.

Özetle bu tür bir "tool," son derece yararlı, bilgilendirici olabilir. Sizi düşünmeye ve daha etkili olmanın, ziyaretçi çekmenin, iş almanın daha etkili yöntemlerini bulmanın yollarını aramaya sevk eder. Ya da!
Verimli ve bol kazançlı çalışmalar dileğimle.
Selçuk Budak
Collapse

Selçuk Budak
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Reklam alamadığımız bir sayfada sayacın başka ne gibi bir anlamı Jul 8, 2004

Tayfun Torunoglu wrote:

en azından çoğu kimse için değil.
Hit counter'da her sayfa sahibinin kendi hitleri de vardır ve duruma göre büyük bir yüzdeyi teşkil edebilir.
Eğer bir sayfa reklam almayacaksa hit sayısının fazla olmasının fazla bir anlamı yok. Yani günde 1000 hit alan bir siteye verilecek reklam ücretiyle 1000,000 hit alan bir siteye verilecek reklam ücreti bir olmaz. Bizim gibi sayfamıza reklam almayanlar veya aslında sayfamızda kendi reklamımız dışında birşey bulundurmayanlar için durum farklı. Diğer bahsettiğiniz ziyaret edilip edilmeme ve daha önemlisi kim ziyaret ediyor nerelerden geliyorlar veya hangi referal sayfalarından geliyorlar bunlar daha önemli.
Yoksa burada forumlarda beş on yazınca hemen hit sayınız artıyor, kim bu diye bakıyorlar.
Önemli olan müşterilerin ziyareti, forumlardaki ve kudozdaki meslektaşlarımızın ziyaretinin bir anlam ifade edeceğini sanmıyorum.
---
Bu arada hit'leriniz hayırlı olsun. Maşallah yani

[Edited at 2004-07-08 12:59]

Reklam konusunda yazdıklarınızda, benim yazış amacımla doğrudan ilgisi olmasa da, katılmamak mümkün değil. Aynı şey ziyaretçinin kimliği için de geçerli.

Bunlar bir tür "bebek adımları." Yani bedava sayaçlar. Piyasada, çok daha gelişmiş (paralı) sayaçlar olduğunu biliyorum. Bu tür sayaçlar, size çok ayrıntılı analizler de sunabiliyor: Ziyaretçilerin aynı site içinden mi, dışından mı olduğu, hatta detaylı "referral" dökümleri. Buna değdiğine inanınca, ya da ikna olunca, bu tür analizler yapan sayaçlar koymak daha doğru olacaktır.

Not: Benim sayaç buradan 40'lı bir rakam gösteriyor. Sizin ordan ne gözüküyor? (bazen 300'lü rakamlar görüyorum, ama doğru değil). Eğer sizin ordan da yüksek gözüküyorsa, sayaçta problem var demektir. Değiştirmem gerekir.

Selçuk Budak
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Bendeki sadece 50 Jul 8, 2004

Tayfun Torunoglu wrote:

Hit almışsınız Britney Spears\'ı bile kıskandıracak bir hit
tebrikler

::))

bende gözüken Sadece 50

Bedavası demek ki böyle oluyor.
Hemen iptal edeyim. Ve daha sağlıklı bir şey arayayım.
Teşekkürler

Selçuk

Haluk Levent Aka (X)
Haluk Levent Aka (X)
Japanese to Turkish
+ ...
www.statcounter.com Dec 1, 2004

Ben kişisel sitemde kullanıyorum ve çok memnunum. Ücretsiz hizmet seçenekleri benim ihtiyaçlarımı karşılıyor. Oldukça detaylı analizleri var. Herkese tavsiye ederim.

Saygılar,
Haluk L. Aka
www.tercumex.com.tr

Selçuk Budak
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ama küçük bir uyarı! Dec 1, 2004

Counter'ı nereden alırsanız alın, dikkatli olun. Çünkü başkalarının sizin "referral"larınızı dikizlemesi muhtemeldir.
Bunun doğurabileceği sakıncalara biraz kafa yorun ve önleminizi alın. Yani, başkalarının sizin "ziyaretçi istatistiklerinizi" incelemesini önleyin. Yoksa, siz farketmeden canınız acıtılabilir.
Küçük bir uyarı notu olsun istedim.

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Doğru Nokta Dec 1, 2004

Selçuk Bey arkadaşımızın söylediği doğru, free hit counters bazen insanın canını birkaç yönden acıtabilir, belki en iyisi hiç koymamak..

Selçuk Budak
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Şu an profil sayfalarındaki durum bu! Dec 1, 2004

Ben (bir iki kez dışında) hiç bakmadım, ama bakan birilerinden aldığım maillere bakılırsa, şu an prozdaki durum budur.

Gidip üyelerin profil sayfalarına girin. (benimkini göremezsiniz)
Counter'ı tıkladığınızda, önünüze derya gibi bilgiler açılır.

Üyenin profil sayfasını kimler ziyaret etmiş, hangi tarihte, hangi saatte ziyaret etmiş, orada ne kadar oyalanmış, hepsini görürsünüz.
Eh, bu ne işinize yarar, bilemem.... See more
Ben (bir iki kez dışında) hiç bakmadım, ama bakan birilerinden aldığım maillere bakılırsa, şu an prozdaki durum budur.

Gidip üyelerin profil sayfalarına girin. (benimkini göremezsiniz)
Counter'ı tıkladığınızda, önünüze derya gibi bilgiler açılır.

Üyenin profil sayfasını kimler ziyaret etmiş, hangi tarihte, hangi saatte ziyaret etmiş, orada ne kadar oyalanmış, hepsini görürsünüz.
Eh, bu ne işinize yarar, bilemem.
Collapse

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Counter-Strike Dec 2, 2004

Bu counters konusu bazılarına göre bazılarınca fazla abartılıyor. Prozda sıklıkla bid verenler ve bunların gizli kalmalarını isteyenler için elbette bazı sayaçlar bir açık oluşturmakta. Ancak, geniş çapta bir araştırma sonucunda, iyi ve gerçekten yararlı sayaçların bulunabilmesi de kaçınılmaz. Kimileri diğerlerinin sayaçlar yoluyla bazılarının birtakım bilgilerine erişmeye çalıştığı yorumunu yeğliyor olabilir. Oysa gerçek şu ki, çoğu proz üyesinin ... See more
Bu counters konusu bazılarına göre bazılarınca fazla abartılıyor. Prozda sıklıkla bid verenler ve bunların gizli kalmalarını isteyenler için elbette bazı sayaçlar bir açık oluşturmakta. Ancak, geniş çapta bir araştırma sonucunda, iyi ve gerçekten yararlı sayaçların bulunabilmesi de kaçınılmaz. Kimileri diğerlerinin sayaçlar yoluyla bazılarının birtakım bilgilerine erişmeye çalıştığı yorumunu yeğliyor olabilir. Oysa gerçek şu ki, çoğu proz üyesinin profil sayfalarına counters koyma girişimi salt kişisel merak ve bilgilenme maksadı taşımakta..Collapse

Baybars Araz
Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
niye? Dec 2, 2004

niye insanlar başkalarının sayfalarındaki ziyaret sayaçlarını tıklayıp o insanların sayfalarını kimlerin ziyaret ettiğini merak eder ki ve ziyaret edilmemesi için de niye bir sürü önlem alma gereği duyar ki? zaten burası kendini reklam etme çabası içerisinde olan bir sürü insanla dolu, daha fazla ziyaret daha fazla bilinirlik ve daha fazla akla gelirlik değil mi? bu ne çelişkidir

Balaban Cerit
Balaban Cerit  Identity Verified
Türkiye
Member (2004)
English to Turkish
+ ...
... Dec 2, 2004

[Edited at 2005-02-21 17:21]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Hit counters'a, kendimizi aldatmaya, vs. dair

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »