Pages in topic:   < [1 2]
KudoZ'da her soruya cevap verilmeli mi ...
Thread poster: Selcuk Akyuz
Selçuk Budak
Selçuk Budak  Identity Verified
Local time: 17:22
English to Turkish
+ ...
Önemli olan iyi niyet Oct 31, 2004

Tayfun Torunoglu wrote:

Tabi sizin çekidüzen'den ne anladığınızı bilemiyorum yani
net bir şekilde neler yapılamısın istiyorsanız onları madde madde bildirirseniz daha iyi anlaşılabilir.

Çekidüzen verme çabalarınızı taktirle karşılıyorum. Tek aktif moderatör olduğunuzu da görüyor ve kutluyorum. Aktif olmayan arkadaşların da bunu daha aktif olmak isteyecek arkadaşlara bırakması gerektiğine inanıyorum. Proz'da moderatörlük bir kere hak kazanılan ve hep öyle kalan bir "derece, bir paye" olmamalı. Eğer aktif değilse, tutmanın da bir anlamı yok.

Öte yandan, bu çağrı bana özgü, "kişisel" bir çağrı değil. "Çekidüzen"den kasıt, bu forumlarda dile getirilen ve okuyanlar ile cevap verenler tarafından "makul" bulunan her türlü şikayetle kastedilen şeydir. Kudoz'daki kepazeliklerden tutalım da, fiyat kırmaya, "kayırmacılığa," "kendin çal kendin oynaya," proz'u açık-örtülü "private property" olarak görmeye ya da böyle gördüğüne inanılan kişilere karşı yürütülen açık-örtülü "oyunlara" kadar her şey.

Önemli olan, insanların burada bir "iyi niyet" belirtmesidir. Bu bir "iyi niyet" çağrısıdır. Bir "çerçevedir." Yoksa, her duruma özgü esneklik içinde değişebilecek madde madde kurallar silsilesi değil. Eğer öyle olsaydı, yani "madde madde sıralamalar" işe yarasaydı, bütün bu tartışmalar zaten olmazdı.

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 16:22
Member
English to Turkish
+ ...
Unique olmaması bir yana. . . Oct 31, 2004

. . . eğer, mesela 5 sayfalı bir konuyu sayfa sayfa görüntülemişseniz, 5 ziyaret daha ekleniyor sayaca. İsterseniz bir deneyin. Yani 330 ziyaret görünüyorsa (ki şimdi ben girdim, sayfalar arasında gittim geldim, 333-34 falan olmuştur o), 10 kişi falan girmiştir buraya; onların da 2'sinin dikkatle okumadığını veya her şeyi okumadığını falan varsaysak, eder 8. Zaten 9 kişi var yazan. Bir arkadaş, arada sapan konuyla ilgili yorum yapmış sadece, diğerlerinin hepsi anafi... See more
. . . eğer, mesela 5 sayfalı bir konuyu sayfa sayfa görüntülemişseniz, 5 ziyaret daha ekleniyor sayaca. İsterseniz bir deneyin. Yani 330 ziyaret görünüyorsa (ki şimdi ben girdim, sayfalar arasında gittim geldim, 333-34 falan olmuştur o), 10 kişi falan girmiştir buraya; onların da 2'sinin dikkatle okumadığını veya her şeyi okumadığını falan varsaysak, eder 8. Zaten 9 kişi var yazan. Bir arkadaş, arada sapan konuyla ilgili yorum yapmış sadece, diğerlerinin hepsi anafikre katıldığını beyan etmiş. Yani gayet iyimser bir tablo. Bakın, insan faktörünü ortadan kaldırıp işi sadece sayılara dökünce her şey ne kadar temiz, düzgün, sütliman

İşin bizlere düştüğüne ben de katılıyorum. Dediğim gibi squash yetkimizi kullanalım (squash guide denen şeydeki kurallar gayet basit, sadece 1 tanesi -lacking professional merit- veya hadi bilemediniz 2'si -offensive; ki artık kullanıcıya offensive kutusu işaretleme imkânı verildiği için bu da daha netleşiyor- yoruma açık).

Ben şu konuda sizlerin görüşüne muhtacım yalnız: "Lacks merit" ilkesine dayanarak hiç squash yapmadım bugüne kadar, çünkü dediğim gibi yoruma çok açık bir şey ve kendimce meriti olmayanları squash edecek olsaydım -Türkçeye bak yarabbim- şimdiye dek ettiğimin 10-20 katı soruyu squash ederdim herhalde. Sizlere göre "lacking merit" olan nedir, ne düşünüyorsunuz? İkincisi de, bir soru ne kadar abes olursa olsun cevap veren olmuşsa squash etme hakkını kendimde görmem; bir iki kere cevap verenlere sordum gerçi, "squash" edelim mi diye, tepki gelmeyince de bunu olumsuz cevap olarak kabul ettim.

Bir de ben, daha önce Selçuk Budak arkadaşımızın söylediği bir şeyi tekrarlamak ve vurgulamak istiyorum. Kullanıcılar arasında kabul edilmez davranışlar olduğunda -saldırı, hakaret, sululuğun suyunu çıkarma vb- sadece buna hedef olan veya bundan mağdur olan(lar) değil, hepimiz müdahale edelim. Bu, böyle davranışlarda kendinde rahatlık gören insanların cesaretini kırar biraz olsun.
Collapse

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Turkish to English
+ ...
500'lükler Nov 3, 2004

Aslında her soruya cevap vermemek de bir çözüm olmayabilir belki. Böylece olumsuz bir kutuplaşma meydana gelebilir, ve hileli anlaşmalar yoluyla birileri 500'e hızla ulaşabilir. Bu arada Özden, Shenay koşar adımlarla yaklaşıyor hedefe, artık pek yakında beraber çalışabilirsiniz..) Proz'un diğer dil çiftlerinde bu tür şeylerin yaşandığını pek sanmıyorum açıkçası... Ben şahsen artık cevap vermekten ve hatta agree/disagree için yorum yapmaktan bile 'korkar' oldum... See more
Aslında her soruya cevap vermemek de bir çözüm olmayabilir belki. Böylece olumsuz bir kutuplaşma meydana gelebilir, ve hileli anlaşmalar yoluyla birileri 500'e hızla ulaşabilir. Bu arada Özden, Shenay koşar adımlarla yaklaşıyor hedefe, artık pek yakında beraber çalışabilirsiniz..) Proz'un diğer dil çiftlerinde bu tür şeylerin yaşandığını pek sanmıyorum açıkçası... Ben şahsen artık cevap vermekten ve hatta agree/disagree için yorum yapmaktan bile 'korkar' oldum. Beni tedirgin eden genelde eleştrilerime verilen agresif ve kavgacı yanıtlar oluyor. Sinirimi boş yere bozmamak için uzaktan bakıyorum. Modlar üstlerine düşeni yapmadığında bize pasif direniş son çare olarak kalıyor

Xola wrote:

. . . eğer, mesela 5 sayfalı bir konuyu sayfa sayfa görüntülemişseniz, 5 ziyaret daha ekleniyor sayaca. İsterseniz bir deneyin. Yani 330 ziyaret görünüyorsa (ki şimdi ben girdim, sayfalar arasında gittim geldim, 333-34 falan olmuştur o), 10 kişi falan girmiştir buraya; onların da 2'sinin dikkatle okumadığını veya her şeyi okumadığını falan varsaysak, eder 8. Zaten 9 kişi var yazan. Bir arkadaş, arada sapan konuyla ilgili yorum yapmış sadece, diğerlerinin hepsi anafikre katıldığını beyan etmiş. Yani gayet iyimser bir tablo. Bakın, insan faktörünü ortadan kaldırıp işi sadece sayılara dökünce her şey ne kadar temiz, düzgün, sütliman

İşin bizlere düştüğüne ben de katılıyorum. Dediğim gibi squash yetkimizi kullanalım (squash guide denen şeydeki kurallar gayet basit, sadece 1 tanesi -lacking professional merit- veya hadi bilemediniz 2'si -offensive; ki artık kullanıcıya offensive kutusu işaretleme imkânı verildiği için bu da daha netleşiyor- yoruma açık).

Ben şu konuda sizlerin görüşüne muhtacım yalnız: "Lacks merit" ilkesine dayanarak hiç squash yapmadım bugüne kadar, çünkü dediğim gibi yoruma çok açık bir şey ve kendimce meriti olmayanları squash edecek olsaydım -Türkçeye bak yarabbim- şimdiye dek ettiğimin 10-20 katı soruyu squash ederdim herhalde. Sizlere göre "lacking merit" olan nedir, ne düşünüyorsunuz? İkincisi de, bir soru ne kadar abes olursa olsun cevap veren olmuşsa squash etme hakkını kendimde görmem; bir iki kere cevap verenlere sordum gerçi, "squash" edelim mi diye, tepki gelmeyince de bunu olumsuz cevap olarak kabul ettim.

Bir de ben, daha önce Selçuk Budak arkadaşımızın söylediği bir şeyi tekrarlamak ve vurgulamak istiyorum. Kullanıcılar arasında kabul edilmez davranışlar olduğunda -saldırı, hakaret, sululuğun suyunu çıkarma vb- sadece buna hedef olan veya bundan mağdur olan(lar) değil, hepimiz müdahale edelim. Bu, böyle davranışlarda kendinde rahatlık gören insanların cesaretini kırar biraz olsun.
Collapse

Selçuk Budak
English to Turkish
+ ...
sabırsızlıkla bekliyorum! Nov 3, 2004

Serkan Dogan wrote:

...birileri 500'e hızla ulaşabilir. ... Shenay koşar adımlarla yaklaşıyor hedefe, artık pek yakında beraber çalışabilirsiniz..)

Doğrusu ilgi ve merakla bekliyorum bunu. Üstelik ben buna çok da "korkulur," olumsuz bir şey gibi bakmıyorum. Tam tersine bunu son derece olumlu, eğitici ve "facilitative" bir şey olarak değerlendiriyorum. ::)

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Kullanıcı inisiyatifi Nov 3, 2004

Serkan Dogan wrote:

...birileri 500'e hızla ulaşabilir. ... Shenay koşar adımlarla yaklaşıyor hedefe, artık pek yakında beraber çalışabilirsiniz..)

Hani yukarıda demişim ya, biri zurnaya zırt dedirdi mi moderatör beklemeyelim, bizler de müdahale edelim diye, bu doğrultuda kullanıcı inisiyatifi gösteriyorum şimdi:

Serkan arkadaşım, yazdığın şeyin konumuzla bir ilgisi yok ve Forum kuralları, forum konusundan gereksiz sapmalara yaptırım getirmektedir:

2. Stay on point

Postings should not stray from the topics introduced in each thread.

Ona göre...

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Yavaş Nov 3, 2004

Yazdıklarıma bakılırsa Özden ile Şenay arkadaşların birlikte çalışma temennisinden başka bir şeyi ifade etmiş değilim. Sonuçta gerek Özden gerek Şenay proz camiasının nadide ve güzide üyelerinden değil midir?. Ayrıca bu 500 puan konusuna Özden daha önce birkaç kere değinmişti, kim hangi konuyu saptırıyor, ve ayrıca 500 puanı geçen bu denli haşin ve acımasız mı olmalı, önüne geleni topa mı tutmalı, bunu uygun bir şekilde tartışmak gerekir diye düşü... See more
Yazdıklarıma bakılırsa Özden ile Şenay arkadaşların birlikte çalışma temennisinden başka bir şeyi ifade etmiş değilim. Sonuçta gerek Özden gerek Şenay proz camiasının nadide ve güzide üyelerinden değil midir?. Ayrıca bu 500 puan konusuna Özden daha önce birkaç kere değinmişti, kim hangi konuyu saptırıyor, ve ayrıca 500 puanı geçen bu denli haşin ve acımasız mı olmalı, önüne geleni topa mı tutmalı, bunu uygun bir şekilde tartışmak gerekir diye düşünüyorum. Elbette yavaşça, saygı ve sevgi ile..

yine Xola wrote:

Serkan Dogan wrote:

Hani yukarıda demişim ya, biri zurnaya zırt dedirdi mi moderatör beklemeyelim, bizler de müdahale edelim diye, bu doğrultuda kullanıcı inisiyatifi gösteriyorum şimdi:

Serkan arkadaşım, yazdığın şeyin konumuzla bir ilgisi yok ve Forum kuralları, forum konusundan gereksiz sapmalara yaptırım getirmektedir:

2. Stay on point

Postings should not stray from the topics introduced in each thread.

Ona göre...

[Edited at 2004-11-03 16:01]
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Özür dilerim ama, bütün bunları son derece gereksiz buluyorum. Nov 3, 2004

Türkçe'de soru az olduğu için puanlar yavaş ilerliyor, o yüzden -moderatörlere ek olarak- müdahale edebilecek kullanıcı sayısı kısıtlı; diğer dillerde birisi, koca bir paragrafı soru diye gönderdi mi, soru sormak yerine beyanda bulunmak için Kudoz'u kullandı mı, yüz kere sorulmuş ve glossary'de bulunan bir şeyi tekrarladı mı, biri görmezse diğeri görüp squash ediyor; bi... See more
Türkçe'de soru az olduğu için puanlar yavaş ilerliyor, o yüzden -moderatörlere ek olarak- müdahale edebilecek kullanıcı sayısı kısıtlı; diğer dillerde birisi, koca bir paragrafı soru diye gönderdi mi, soru sormak yerine beyanda bulunmak için Kudoz'u kullandı mı, yüz kere sorulmuş ve glossary'de bulunan bir şeyi tekrarladı mı, biri görmezse diğeri görüp squash ediyor; biz de puanlar artıp yetkisi olan kullanıcı çoğaldıkça bu duruma daha etkili biçimde müdahale edebiliriz... anlamında 500 puana değinmiştim.

500'ü geçmenin başka bir şeyle ilgisi olmadığı gibi, bu tür lafları da son derece gereksiz buluyorum. Burada bulunmayan bir insanla ilgili yorum yapmaya da, kimin kimle birlikte çalışıp çalışmayacağı hakkında fikir yürütmeye de, haşinlik, acımasızlık veya güzidelik, nadidelik gibi kendi kendine karar verilip uluorta söylenen sıfatlara da gerek yok. Birbirlerini durduk yerde iğnelemek veya birbirlerine sevimli sataşmalar yapmak, takılmak vb isteyenler için çok çeşitli IM olanakları mevcut internette. Hep birlikte bir konuyu tartışmak için açılmış forumu bunlarla işgal etmeyelim, diyor, başka da bir şey demeyeceğimi saygılarımla arz ediyorum.

Serkan Dogan wrote:

Yazdıklarıma bakılırsa Özden ile Şenay arkadaşların birlikte çalışma temennisinden başka bir şeyi ifade etmiş değilim. Sonuçta gerek Özden gerek Şenay proz camiasının nadide ve güzide üyelerinden değil midir?. Ayrıca bu 500 puan konusuna Özden daha önce birkaç kere değinmişti, kim hangi konuyu saptırıyor, ve ayrıca 500 puanı geçen bu denli haşin ve acımasız mı olmalı, önüne geleni topa mı tutmalı, bunu uygun bir şekilde tartışmak gerekir diye düşünüyorum. Elbette yavaşça, saygı ve sevgi ile..

[Edited at 2004-11-03 19:14]
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Bunun çözümü yok mu peki? Nov 3, 2004

Farklı dil çiftleri için farklı tabanlar söz konusu olamaz, kimse Kudoz'da kendini tek dil çiftiyle kısıtlamıyor çünkü (benim Swahili>English'te puanım var mesela Hem zaten bir dil çiftinde soru azsa, squash etmeyi gerektirecek soruların da o oranda az olacağı gibi bir karşı argüman geliştirilebilecektir buna). Ama acaba ağırlıklı puan gibi bir şey öneremez miyiz? Ben matematiksel şeylerden anlamam, o... See more
Farklı dil çiftleri için farklı tabanlar söz konusu olamaz, kimse Kudoz'da kendini tek dil çiftiyle kısıtlamıyor çünkü (benim Swahili>English'te puanım var mesela Hem zaten bir dil çiftinde soru azsa, squash etmeyi gerektirecek soruların da o oranda az olacağı gibi bir karşı argüman geliştirilebilecektir buna). Ama acaba ağırlıklı puan gibi bir şey öneremez miyiz? Ben matematiksel şeylerden anlamam, o yüzden saçmalama ihtimalim var burada ama: Mesela toplam puanı X'i geçen değil de, üye olduktan sonraki X süre boyunca X sayıda soruya cevap ve/veya peer grade verenlere bouncing yetkisi verilmesi VEYA cevap verdiği Kudoz sorusu adedi ile Kudoz puanı arasındaki bağıntı X değerini geçen kişilere bouncing yetkisi tanınması gibi bir öneride bulunulabilir, çünkü bunun arkasındaki fikir zaten Kudoz sistemine aşina olunması, yoksa Kudoz'da puan başarısı göstermek değil:

Why remove questions?

The KudoZ terms help network is publicly available and widely used. As a result, sometimes questions are asked that are not of a type intended. In order to reduce the inconvenience caused to members by such questions, ProZ.com gives its experienced members a means of removing such questions.

Who can remove questions?

ProZ.com members who have earned at least 500 KudoZ points are presumed to have become familiar with the KudoZ rules and culture. These members, and also a group of approximately 100 designated site moderators, have also been given the right to remove certain questions for specific reasons.

Tayfun Torunoglu wrote:

Türkçe dil çiftlerindeki 4 yılda sorulan toplam soruları bir iki ayda diğer tek bir dil grubunda sorabilirler. Aslında bu iş hacmiyle de doğru orantılı. Sadece Türkçe dil çiftlerine yanıt vererek 500 puan toplayamazsınız, toplasanız da bu sefer o 500 puan alt limitini 1000 puana çıkarıverirler
Eskiden o 500 puan 100 puan idi ve daha sonra 250 oldu, rakamları yanlış hatırlayabilirim ama geçmişte öyle kademeyle 500'e gelindi.

Ben geçmişte puanım limitin altında kaldığından müdahale edebilirken edemez duruma gelebiliyordum.
Tabi puan 500'de kalabilirde. Yani bu konuda bir artırma çabası yok. Sadece kendi yaşadıklarımı aktarayım dedim.

[Edited at 2004-11-03 21:47]
Collapse

Selçuk Budak
English to Turkish
+ ...
Biraz dağıldık gibi Nov 4, 2004

Bu düşünceden hareketle, kendimce şöyle bir toparlama yaptıktan sonra, kısa bir değerlendirme yapmaya çalışacağım.

Konunun sürekli dağılmasına, başka başka yönlere kaymasına karşın, “Kudozdaki olumsuzluklar”a ve bunların önlenmesi ve/veya giderilmesine ilişkin bu sayfalarda iki farklı (belki de birbirini tamamlayan) yaklaşım gündeme geldi: Kamuoyu baskısı ve polisiye tedbirler.

Kamuoyu baskısından kasıt, kudoza “çekidüzen” verilm
... See more
Bu düşünceden hareketle, kendimce şöyle bir toparlama yaptıktan sonra, kısa bir değerlendirme yapmaya çalışacağım.

Konunun sürekli dağılmasına, başka başka yönlere kaymasına karşın, “Kudozdaki olumsuzluklar”a ve bunların önlenmesi ve/veya giderilmesine ilişkin bu sayfalarda iki farklı (belki de birbirini tamamlayan) yaklaşım gündeme geldi: Kamuoyu baskısı ve polisiye tedbirler.

Kamuoyu baskısından kasıt, kudoza “çekidüzen” verilmesi gerektiği düşüncesinde olan aktif üyelerin, olumsuz olarak değerlendirdikleri davranışları açıktan kınayarak, vb. yollarla caydırmaya çalışmasıdır.

Polisiye tedbirlerden kasıt, belli kişilerin belli yetkilerle donanarak, “yaramazlık” yapanları cezalandırmasıdır.

Ancak konu öyle bir noktaya vardı ki, bazı arkadaşlar “kabus senaryoları” üretmeye başladı: “Eyvah! X 500 puana ulaşmak üzere!”
Başka bir arkadaş, “gece yarısı operasyonlarından” söz etti!

İşte bu iki yaklaşım, daha önce düşündüğüm bir konuyu daha ciddi ele almam gerektiği düşüncesine yöneltti.

Dikkatinizi çekti mi bilmem, ancak burada da bir “statükocular” ile “statüko karşıtları” oluşmuş gibi. “Eyvah! X 500 puana ulaşmak üzere!” böyle bir yaklaşımın sonucudur. (Merak ediyorum, “ulaşsa ne olur,” diye.) Ülkemizdeki siyasi yapının, böylesine küçük bir toplulukta kendini yeniden üretmesi gerçekten çok ilginç. (Aman ha, oylarınızı bölmeyin, yoksa şeriatçılar iktidar olacak. Oylarını bölmezsin, ama korku nesnesi olarak sunulanlar yine de iktidar olur!) (Daha önce de, “Aman ha, oylarınızı bize verin, yoksa 12 Eylül öncesine dönersiniz” diyenler vardı.)

“Gece yarısı operasyonlarından” söz edenler ise, “Siz ne halt ederseniz edin, ben bildiğimi okumanın bir yolunu bulurum” diyor. Yani sistem karşıtlığına oynuyor. Statüko karşıtlığından puan topluyor, ya da bunu amaçlıyor.

Peki ne için, kudozdaki “iktidar savaşı” için. Peki nedir bu “kudoz” dedikleri?

Buna cevap aramadan önce, proz’daki genel duruma bir bakalım:
Bizdeki şikayetlerin tamamı, diğer dil çiftlerinde de sık sık dile getiriliyor. Çözüm yolları öneriliyor. (Örneğin soruların filtrelenmesi, soru sorulmadan önce bir “arama” fonksiyonuyla aynı soruların tekrar tekrar sorulmasının önlenmesi, vb.) Sonuç? Sıfır. Neden? Çok zor olduğu için değil elbet. Örneğin bu son öneri, sistemin genelinde hiçbir değişikliğe gerek kalmaksızın, bir sistem programcısı tarafından 20 dakikada halledilecek kadar basit bir iştir. Peki neden yapılmıyor?

Bunun cevabı da, kudozun ne olduğu ve ne işe yaradığı analizinde yapıyor.
Ben kendim için bu konuyu burada kapatıp, Bay Henry kızsa da, kudoz’a “Token ekonomisi” başlığı altında yeni bir “topic”de devam edeceğim. Bunda da amacım kudoz aleyhine çalışmak, kudozu kötülemek, altını oymak değil. Sadece, farklı bir bakış açısından bakılsın, bunca hırgürün ne için çıktığı iyice tartışılsın ve anlaşılsın istiyorum.

Ama bunu yapmadan önce, size basit bir soru soracağım.

[Edited at 2004-11-04 00:55]
Collapse

Pages in topic:   < [1 2]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

KudoZ'da her soruya cevap verilmeli mi ...

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »