Hangi konularda yazalım?
Thread poster: Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 00:29
Dutch to Turkish
+ ...
Dec 4, 2004

Merhabalar,

Forumlarda zaman zaman degisik konular tartisiliyor. Bazan sutliman olan ortamda aniden kasirgalar kopabiliyor veya bazan da Robespier'in giyotini, veya Demokles'in kilici ifadeleriyle kendini bulan geri donusu olmayan sonlari gorebiliyoruz.

Darwin'in evrimi biyoloji yapidaki degisim yerine sosyal yapidaki degisimdir diye anlatmis olsaydi fevkalade kabul gorecekti. Zira insan daima yasadigi veya yasamasi mumkun olan sorunlara karsi bilim ve bilgisini akilalm
... See more
Merhabalar,

Forumlarda zaman zaman degisik konular tartisiliyor. Bazan sutliman olan ortamda aniden kasirgalar kopabiliyor veya bazan da Robespier'in giyotini, veya Demokles'in kilici ifadeleriyle kendini bulan geri donusu olmayan sonlari gorebiliyoruz.

Darwin'in evrimi biyoloji yapidaki degisim yerine sosyal yapidaki degisimdir diye anlatmis olsaydi fevkalade kabul gorecekti. Zira insan daima yasadigi veya yasamasi mumkun olan sorunlara karsi bilim ve bilgisini akilalmaz bir sekilde degistirerek, artirarak sosyal olarak evrilmekte. Bu degisim surecinin belirgin urunlerinden birisi de her alanda kurallarla, hukuk ile, listeyle, metodlarla, protokollerle bezenmis bir insan hayati. Biz bunun adina modern insan hayati diyoruz.

Benim tavsiyem, nelerin tartisilabilecegi onceden listelensin, sonra "proz.com" un kural silsilesi icine yerlestirilsin, sonra da yoruma luzum kalmaksizin insanlardan sadece topic secimi yoluyla yazi post etmeleri istensin. Mekanik bir yapi olsa da, bireysel farkliliklarin genele olumlu veya olumsuz yansitilmasina bir nebze de olsa engel olcagi icin kullanilabilir bir metod.

Aksi halde "translation related" ifadesini her birimiz farkli algiliyor ve bu algilama farkindan dolayi iletisim ortaminda ister istemez gerginlik yasaniyor.

Neleri tartisalim, "off topic" olarak da yazisacak olsak hangi konulari "off topic" oldugu icin reddedip, hangi konulari "off topic" oldugu halde kabul edecegimize nasil karar verecegiz?

Bu konuda diger proz.com uyelerimizin dusuncelerini de merak ediyorum.

Saglicakla kaliniz.

Nizamettin Yigit

[Subject edited by staff or moderator 2004-12-14 10:25]
Collapse

Baybars Araz
Baybars Araz  Identity Verified
Local time: 01:29
English to Turkish
+ ...
dolaşan maillere ve silinen mesajlara/konu başlıklarına istinaden... Dec 4, 2004

Kimseyi suçlamak, taraf olmak istemiyorum ama silinen konu başlıkları var. Hem de içeriğinde kimseye hakaret edilmediği halde (Murat Bey'e ait olan geçen haftaiçi silinmiş bir mesajı silinmeden önce görme şansım olduğu için o mesaj hakkında konuşuyorum)... Ayrıca foruma erişimi bir kişi tarafından yasaklanmış şahıslar da var... Silinen mesajlar/konu başlıkları ve forumdan yasaklanan kişiler hakkında haklı sebepler burada belirtilmezse durumu daha üst mercilere �... See more
Kimseyi suçlamak, taraf olmak istemiyorum ama silinen konu başlıkları var. Hem de içeriğinde kimseye hakaret edilmediği halde (Murat Bey'e ait olan geçen haftaiçi silinmiş bir mesajı silinmeden önce görme şansım olduğu için o mesaj hakkında konuşuyorum)... Ayrıca foruma erişimi bir kişi tarafından yasaklanmış şahıslar da var... Silinen mesajlar/konu başlıkları ve forumdan yasaklanan kişiler hakkında haklı sebepler burada belirtilmezse durumu daha üst mercilere şikayet ederek konu hakkında onların bu silme eylemini gerçekleştirenlerden sebeplerini öğrenmelerini isteyeceğim...Collapse

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Bu mudur abi? Dec 4, 2004

İnsan kendini bu tür bir durumda 'böyle mi olacaktı' klişesini telaffuz etmekten alıkoyamıyor gerçekten. Onca iyi niyetli, insaflı ve içten çabalarımızdan sonra, adeta bir tahkir edenler, edilenler ve ortada kalanlar savaşımına dönen içinde bulunduğumuz bu hadise çoğu sevecen proz dostlarını derinden yaralamış ve üzmüştür. Kötücül yorumları bir kenara bırakıp, sitenin samimiyet çizgisi çerçevesinde yeniden bir bütün olma çağrısına kulak asan bilmem olu... See more
İnsan kendini bu tür bir durumda 'böyle mi olacaktı' klişesini telaffuz etmekten alıkoyamıyor gerçekten. Onca iyi niyetli, insaflı ve içten çabalarımızdan sonra, adeta bir tahkir edenler, edilenler ve ortada kalanlar savaşımına dönen içinde bulunduğumuz bu hadise çoğu sevecen proz dostlarını derinden yaralamış ve üzmüştür. Kötücül yorumları bir kenara bırakıp, sitenin samimiyet çizgisi çerçevesinde yeniden bir bütün olma çağrısına kulak asan bilmem olur mu artık, ama ben "bitaraf olan berteraf olur" meseline rağmen, halen taraflara bir demet zeytin dalı uzatılmasından yanayım. Bu kapalı ve bunaltıcı Cumartesi akşamüstüsünden hepinize umut dolu yarınlar dileklerimle saygılar sunuyorum..Collapse

Nilgün Bayram (X)
Nilgün Bayram (X)  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Yasaklar Cennetinde ! Dec 4, 2004

Yazmayın efendim, hiçbir konuda yazmayın. Oturun oturduğunuz yerde efendi gibi. Fikirmiş, tartışmaymış, tehlikeli şeyler bunlar! Cıssssss.

Uzun zamandır Türkçe forumlara uğramıyordum. Konuyla ilgisi olmayan tartışmalardan bunalmıştım. Şeytana uydum ve son günlerde birkaç forumda yazılanları okumaya, takip etmeye başladım. Şeytana uymamak gerekirmiş, yine canım sıkıldı, yine tadım kaçtı.

Şimdi de bazı yazıların silindiğini, bazı
... See more
Yazmayın efendim, hiçbir konuda yazmayın. Oturun oturduğunuz yerde efendi gibi. Fikirmiş, tartışmaymış, tehlikeli şeyler bunlar! Cıssssss.

Uzun zamandır Türkçe forumlara uğramıyordum. Konuyla ilgisi olmayan tartışmalardan bunalmıştım. Şeytana uydum ve son günlerde birkaç forumda yazılanları okumaya, takip etmeye başladım. Şeytana uymamak gerekirmiş, yine canım sıkıldı, yine tadım kaçtı.

Şimdi de bazı yazıların silindiğini, bazı arkadaşlarımıza da yasak geldiğini öğrenerek iyice moralim bozuldu. Silinen yazıları okumamıştım ama yasak gelen arkadaşların yazılarında yasağı haklı gösterecek hiçbir unsur görmüyorum. Aklıma tek bir neden geliyor, buna da inanmak istemiyorum.

Proz.com camiasının bir üyesi olarak silinen yazıların neden silindiğine ve foruma girmesi yasaklanan arkadaşlara neden yasak getirildiğine ilişkin haklı ve somut nedenlerin (tabii varsa?)örneklerle açıklanmasını talep ediyorum.

Nilgün Bayram
Collapse

Umit Altug
Umit Altug  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Ortada çözümlenmeyecek bir sorun yok Dec 4, 2004

Bu konunun yakında herkesçe kabul edilebilir bir çözüme kavuşturulacağına inanıyorum. Bu kadar çok sayıda insanın etkileşimde olduğu bir sitede bazı yanlış anlamalar, anlaşmazlıklar veya hatalı uygulamalar olması kaçınılmaz. Bu konuda görüş açıklanmasını kısıtlamak veya bu başlığı kapatmak istemedim. Yalnız, bütün arkadaşlardan ricam acele sonuçlara varmamaları ve daha serinkanlı bir yaklaşım için biraz beklemeleri. Bu tip sorunlar gelip geçicidir ve hallolacaktır.

Balaban Cerit
Balaban Cerit  Identity Verified
Türkiye
Member (2004)
English to Turkish
+ ...
yazışmaların kurallara uygun ve dostça olmaması için neden yok Dec 4, 2004

Bu sayfalarda, aynı anda hem forum kurallarına uygun, hem dostça, hem de çevirmenlerin profesyonel ihtiyaçlarını destekler doğrultuda yazışmalar yapamamak için bir neden görmüyorum. Geçmişte ne yaşanmış olursa olsun, forum moderatörü Ümit Bey'in dediği gibi, "çözümlenmeyecek bir sorun olmadığını" düşünüyorum ama ilişkileri olumsuz etkileyen mevcut gerginliğin aşılmasında, yüz yüze görüşmelerin de yararlı olacağı yönündeki görüşümü tekrarlıyor... See more
Bu sayfalarda, aynı anda hem forum kurallarına uygun, hem dostça, hem de çevirmenlerin profesyonel ihtiyaçlarını destekler doğrultuda yazışmalar yapamamak için bir neden görmüyorum. Geçmişte ne yaşanmış olursa olsun, forum moderatörü Ümit Bey'in dediği gibi, "çözümlenmeyecek bir sorun olmadığını" düşünüyorum ama ilişkileri olumsuz etkileyen mevcut gerginliğin aşılmasında, yüz yüze görüşmelerin de yararlı olacağı yönündeki görüşümü tekrarlıyorum. Bunun için beklemek gerekiyorsa, tabii ki de beklenir; ancak bir vadede, bazı işleyiş kurallarını aranıza yeni katılan üyelere de açıklarsanız, sevinirim.

Lütfen meseleye benim gibi aranıza yeni katılanlar açısından bakmaya çalışın; aylardır bütün mesajlarınızı dikkatle okuyup, geçmişte neler olup bittiğini anlamaya, sorunların nereden kaynaklandığını çözmeye çalışıyorum. Henüz tam başarılı olamasam da, bunun için ciddi ölçüde vakit harcıyorum. Herhangi bir ateşe körükle gitmemek için, emin olmadıkça birşey yazmıyorum. Yapıcı bir katkı getiremeyeceğimi düşündüğüm konularda, boş yere bir şey yazmıyorum. Ama işler öyle bir noktaya geldi ki, bir okuduğum mesajı, bir daha göremez oldum; dün akşam, Selçuk Akyüz'ün gayet sakin ve nazik bir üslupta yazdığı bir mesajını okudum; kısaca "olayların gelişmesini tam olarak takip edemediğim ve anlayamadığım için şu iyi yaptı, şu kötü yaptı diyemiyorum..." "...ne olup bittiğini sahiden anlayamıyorum..." "...Platinum üyelerden bazılarının moderatörler olarak foruma destek vermelerini istiyor ve bekliyorum." gibi şeyler yazmıştı. Sonra bu mesaj da yokoldu; nedenini anlamadım, kimse de bu konuda bir açıklama yapmadı. Elbetteki forum alanlarında "asayişin sağlanması" ve "yazışmaların anlam bütünlüğünü koruması" için önlemler olacak ama bu tür önlemlerin açıkca belirlenmiş kuralları olsa gerekir. Eğer üyelerden forumlara katılmaları bekleniyorsa, bu kuralların açıkca ortaya konulmasında, hangi üyenin ne zaman uyarılacağının, mesajının ne durumda silineceğinin bilinmesinde yarar var. Aksi halde forumları takip etmenin, mesaj yazmanın bir anlamı kalmıyor.

Herkese kolay gelsin.
Collapse

sevinc altincekic
sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
ne bileyim... Dec 4, 2004

Almanca benim diğer bir dilim olduğu için, şu Almanca foruma bir bakayım dedim konular ne....

eften püften, kesinlikle herhangi bir biçimde ne desem de yanlış anlaşılmasam ikilemini yaratmayacak konular... hatta off-topic'lere de baktım orada da öyle.

Yok ayol, biz Akdeniz insanıyız, biz Türküz derken.... susmam gerektiğini hatırladım.

Baştan alıyorum...

eften püften konular lütfen:

1. hava bugün yağışl
... See more
Almanca benim diğer bir dilim olduğu için, şu Almanca foruma bir bakayım dedim konular ne....

eften püften, kesinlikle herhangi bir biçimde ne desem de yanlış anlaşılmasam ikilemini yaratmayacak konular... hatta off-topic'lere de baktım orada da öyle.

Yok ayol, biz Akdeniz insanıyız, biz Türküz derken.... susmam gerektiğini hatırladım.

Baştan alıyorum...

eften püften konular lütfen:

1. hava bugün yağışlıydı... (off-topic)
2. hava bugün güneşliydi... (off-topic)
3. hava yarın da yağışlı olacakmış... (off-topic)
4. hava yarın da güneşli olacakmış... (off-topic)
5. bizim semte doğalgaz geldi... (off-topic)
6. Türkçe'de de/da ne zaman ayrı ne zaman bitişik yazılır? (off-topic değil)
7. Türkçe'de ya da mı yada mı? (yok bu olmaz, burada da anlaşmazlık çıkmıştı)
8. Madde 7'de anlaşmazlık çıktıysa, Madde 6'da da çıkar... o yüzden Maddeler 6 ve 7'yi iptal ediyorum
6. doğalgaz geldi ama henüz bağlanmadı (off-topic)
7. doğalgaz bağlanırsa iyi ve ucuz ısınılıyormuş (off-topic)
8. doğalgazla ilgili anılarınız (off-topic)

......

düşündüm de yukarıdaki maddelerin hepsini iptal ediyorum. anlaşmazlık çıkma tehlikesi çok yüksek konular bunlar, çünkü bütün konuşmalar havalar nasıl sorusuyla başlar, ya biri yanıt verirse!!

Ha buldum...

1. ve son madde:

ne???? o da mı olmaz? hay allah....
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Yüz Yüze Görüşmeler Dec 4, 2004

Ben thread basligina sadik kalmak istedigim icin kisa yazacagim. Yazismalardaki sukunet ve guzellik yaninda, Balaban Cerit'in "fellow translator" ile tanismak fikri guzel. Kesinlikle boyle bir gorusme aslinda uzun uzun gunler veya basliklar dolusu yazismayla kazanilacak entellektuel birikimden daha fazlasini sadece bir aksam yemeginde degistokus etmenizi mumkun kiliyor.

Aslinda proz.com icin de yeni bir sey degil. Community basligi altindaki Powwows secenegi proz uyelerinin aralari
... See more
Ben thread basligina sadik kalmak istedigim icin kisa yazacagim. Yazismalardaki sukunet ve guzellik yaninda, Balaban Cerit'in "fellow translator" ile tanismak fikri guzel. Kesinlikle boyle bir gorusme aslinda uzun uzun gunler veya basliklar dolusu yazismayla kazanilacak entellektuel birikimden daha fazlasini sadece bir aksam yemeginde degistokus etmenizi mumkun kiliyor.

Aslinda proz.com icin de yeni bir sey degil. Community basligi altindaki Powwows secenegi proz uyelerinin aralarindaki iletisimi guclendirmek, uyelerin Verified olmasini saglamak vs gibi pek cok alanda faydasi gorulebilecek bir uygulama.

Henuz boyle organize bir tanisma gorusmesine katilamadim. Ancak sadece bir proz uyesi, platinum uye, ile tanisma ve yuzyuze gorusme firsati buldum.

Bu tanismadan duydugum memnuniyeti, iletisimde meydana gelecek sorunlari asmada bu tanisma / gorusmenin faydasini bir cumle ile anlatmak mumkun degil.

Dune kadar dijital bir kimlik olarak gordugunu bir sahis, birden bir arkadas, bir dost olabiliyor. Yaza Turkiye'ye geldigimde Ankaradakilerle bir powwow duzenlemeye ne dersiniz?

Saglicakla
Nizamettin Yigit

[Subject edited by staff or moderator 2004-12-14 10:26]
Collapse

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Hangi konularda yazalım? Dec 11, 2004

Merhaba Nizamettin Bey,

Öncelikle, sözünü ettiğiniz görüşmenin karşı tarafta da büyük bir mutluluk yarattığını ve tekrarının beklendiğini bilmenizi isterim. Tekrarı derken, iadesinden bahsediyorum, yanlış anlamayın

Hangi konularHangi konular sorusunun cevabı bu sayfada yeterli netlikte ifade edilmiş zaten. Ben sadece, yine aynı görüşmenin anılarından hareketle, Off-Topic kategorisinin dördüncü maddesine bilhassa sizin dikkatinizi çekmek istedim. Belki, özellikle sizin gibi bu işin etnokreatif boyutuna ilgi duyan veya sayenizde duymaya başlayacak olan başka arkadaşlar da vardır ve leziz bir forumumuz olur

[Edited at 2004-12-11 03:06]
Collapse

Umit Altug
Umit Altug  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Bazı cevaplar (bunlar daha önce tartışıldı mı?) Dec 13, 2004

Tekrar merhaba,

Eh, herhalde artık “hangi konuları yazalım” sorusunun cevabı belli olmuştur. Daha doğrusu zaten belliydi. Merak edenler için Forum Kuralları ve Scope burada yazılı. Ama, haklı olarak şüpheye düşenler oldu. Onun için şunları açıkça söyleyelim:

1. Forum Kuralları ve Scope’ta yazılanlara kimseye haber vermeden herhangi bir ekleme yapılmamıştır ve kimse de kendi başına bunu yapamaz.

2. Burası, Proz’un diğer fo
... See more
Tekrar merhaba,

Eh, herhalde artık “hangi konuları yazalım” sorusunun cevabı belli olmuştur. Daha doğrusu zaten belliydi. Merak edenler için Forum Kuralları ve Scope burada yazılı. Ama, haklı olarak şüpheye düşenler oldu. Onun için şunları açıkça söyleyelim:

1. Forum Kuralları ve Scope’ta yazılanlara kimseye haber vermeden herhangi bir ekleme yapılmamıştır ve kimse de kendi başına bunu yapamaz.

2. Burası, Proz’un diğer forumlarından farklı kurallara ve yasaklara tabi ikinci sınıf bir forum değildir.

Şimdi de, izninizle, bu başlıkta yazan arkadaşlarımızın belirttiği bazı noktalara tek tek cevap vermek istiyorum. (Aşağıda, herkesin adını yazarken “Sayın Filanca” diye hitap etmiyorsam, bu kısa olsun diyedir. Yoksa Forum’un resmiyetinden ve ciddiyetinden taviz vermiş değiliz.)

Nizamettin Yiğit “Hangi konularda yazalım?”
Gördüğünüz gibi, önceden belli ve hepimizin bildiği kurallar içinde, ne istersek yazarız. Aşağıda Xola’nın bahsettiği konuda yazacaklarınızı özellikle bekliyorum. Ha, bir de mesajınızda Robespierre’in adı geçmiş, ama şahsen hiç işim olmaz. Benim gönlüm hep Jacques Roux’dan yanadır.

Baybars Araz “silinen mesajlara/konu başlıklarına istinaden”
Forum erişimi yasaklananlar konusu çözüldü, diğer mesajlarla ilgili olarak da açıklama yapacak ve Forum’u şöyle bir elden geçireceğiz. Yalnız şu “üst merci” lafının tüylerimi diken diken ettiğini söylemek zorundayım. Tabii ki gerek duyduğunuz her zaman site yönetimine başvurabilirsiniz. Ama “üst merciler” filan, yok kalsın.

Serkan Doğan “Bu mudur abi?”
Bu değildir abi. Olmadığı görülmüştür, görülecektir, gerektiğinde gösterilecektir.

Nilgün Bayram “Yazmayın efendim, hiçbir konuda yazmayın”
Yok, yok, yazalım. Siz gene şeytana uymaya devam edin ve buraya sık sık uğrayın.

Ümit Altuğ “Ortada çözümlenmeyecek bir sorun yok”
Size yüzde yüz katılıyor, takdir ve hayranlığımı bir kez daha ifade etmek istiyorum, efendim.
(Bu aynı zamanda moderatörlerle nasıl konuşulması gerektiğine bir örnektir.)

Balaban Cerit “yazışmaların kurallara uygun ve dostça olmaması için neden yok”
Yüz yüze görüşmeler konusunda haklısınız. Bununla ilgili bir konu başlığı da açıldı. Orada tekrar konuşuruz.

Sevinç Altınçekiç” “ne bileyim”
“Bugün hava yağışlıydı” konusu da tartışılabilir elbet. Ne demek istiyorsunuz? Bol yağışlı bir ülkede yaşayan İngilizlere mi hakaret ediyorsunuz? Teessüf ederim.

Nizamettin Yiğit “Yüz Yüze Görüşmeler”
Hem kilitlenen başlık hem de bu başlık sonunda bu konuya geldi, demek ki bir ihtiyaç var. En kısa zamanda yüz yüze görüşmek dileğiyle.

Selçuk Akyüz “Silinen Mesaj”
Selçuk Akyüz’ün mesajının Forum kuralları gereği silinmesi gerekiyordu. Kendisine yazarak durumu açıkladım, o da sorunların çözümü için elinden gelen yardımı yapacağını söyledi. Gösterdiğiniz anlayış için teşekkürler.

Xola “Hangi konularda yazalım?”
Bu daha önce cevaplandı. Neden tekrar tekrar sorarak vaktimizi harcıyorsunuz? Hem o kedili kuşlu lakayt resminiz işgal ettiğiniz makama yakışıyor mu? Lütfen, en kısa zamanda kıyafet yönetmeliğine uygun bir vesikalık fotoğrafınızı gönderiniz. Zaten kedi, kuş filan zor olur burada. Destursuz bağa dalan olmasın diye kapıya bir pitbull bağlamayı düşünüyorum. O hayvancağızlara da yazık olur sonra.
Collapse

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Bu uygun olur mu acaba? Dec 13, 2004

Umit Altug wrote:
Xola “Hangi konularda yazalım?”
Bu daha önce cevaplandı. Neden tekrar tekrar sorarak vaktimizi harcıyorsunuz? Hem o kedili kuşlu lakayt resminiz işgal ettiğiniz makama yakışıyor mu? Lütfen, en kısa zamanda kıyafet yönetmeliğine uygun bir vesikalık fotoğrafınızı gönderiniz. Zaten kedi, kuş filan zor olur burada. Destursuz bağa dalan olmasın diye kapıya bir pitbull bağlamayı düşünüyorum. O hayvancağızlara da yazık olur sonra.

[Edited at 2004-12-13 07:22]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Hangi konularda yazalım?

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »